Hrvatska u borbu za broncu

2

Hrvatska ide u borbu za brončano odličje sa Španjolskom, usprkos odličnom prvom poluvremenu nismo uspjeli u Herningu iznenaditi domaćina Dansku i poraženi smo s 29:27 (13:15).

Marko Kopljar i Zlatko Horvat postigli su po šest golova za Hrvatsku, dok je Anders Eggert Magnussen s osam pogodaka predvodio Dansku.

Golužini igrači dobro su počeli i vodili su cijelo prvo poluvrijeme. Otvorili smo utakmicu golom Duvnjaka, a on je pogodio i za 2:4. Uskoro je Mikkel Hansen izjednačio na 5:5, ali kao iz topa iskočio je na drugoj strani Čupić za novo vodstvo Hrvatske (5:6).

Danci su nekoliko puta izjednačavali, Egert iz sedmerca u 16. minuti na 7:7, a i u 21. minuti bilo je 11:11, ali nismo im u prvih 30 minuta nijednom dopustili da povedu, čak ni kad se to činilo neizbježno. Kod 11:11 Losert je tako skinuo sedmerac, a onda je u kritičnoj situaciji odlični Kopljar s igračem manje za Hrvatsku pogodio za naše vodstvo 12:14.  Sjajno prvo poluvrijeme zaključio je pogotkom za 13:15 isti igrač koji ga je otvorio, Domagoj Duvnjak.

U nastavak smo krenuli s još minutom i 45 sekundi brojčane prednosti, a uskoro smo dobili čak dva igrača više. No Čupić je u tim trenucima zaradio epitet tragičara – prvo je iz sedmerca zatresao okvir gola, a onda mu je Landin dvaput skidao prilično otvorene udarce s krila. Danci su to iskoristili za mini-seriju 3-0 i preokret te vodstvo 16:15. Bilo im je to prvo vodstvo uopće na utakmici.

Dvaput je domaćina u nakani da rezultatski odmakne zaustavljao nezaustavljivi Kopljar, koji ne izjednačavao na 16:16 i 17:17, ali ipak je Egert iz sedmerca u 42. minuti uspio povisiti na prijetećih 21:18. Na gol je tada ušao Venio Losert, prvi put je zaigrao i Denis Buntić, Hrvatske ja zaigrala bolje pa su Horvat, Slišković i Kopljar uspjeli izjednačliti na 23:23.

Nažalost, umjesto preokreta uslijedila je novi mini-serija domaćina za vodstvo 26:23, a do kraja je ostalo osam i pol minuta. Hrvatska se nije predala, odlični Horvat je smanjio zaostatak, a Bičanić se nadovezao i pogodio za minimalni minus 26:25, pritom izborivši i isključenje Noddesboa. Bio je to zadnji vlak za Kauboje, no igrača više jako smo loše odigrali, primili smo gol i dvaput zaredom je neprecizan bio Štrlek, a na drugoj strani primili smo malo kasnije pogodak za nova tri gola zaostatka (28:25).

Do kraja je ostalo samo tri i pol minute i tu je sve praktički bilo gotovo. Uspio je još Duvnjak iz nemoguće pozicije s igračem manje smanjiti na 28:26, prisilivši danskog izbornika Wilbeka na minutu odmora, no u završnici nismo više imali ni snage ni koncentracije za preokret i pobjedu.

Hrvatskoj je ovo bio šesti EP u nizu na kojemu je stigla do polufinala, ali samo je dvaput stigla do finala. Od četiri poraza u poluzavršnici tri je puta gubila od domaćina, 2004. od Slovenije, 2012. od Srbije, te 2014. od Danske. Naši rukometaši niti jednom nisu osvojili zlato na EP-u, imaju dva srebra (2008., 2010.), te dvije bronce (1994., 2012.).

Hrvatska će u nedjelju od 15 sati igrati za brončanu medalju protiv Španjolske, dok će u finalu također u nedjelju od 17.30 sati igrati Danska i Francuska.

U prvom polufinalu Francuska je svladala Španjolsku s 30:27 (12:14).

hrt.hr

facebook komentari

• Znao sam da će izgubiti, nakon što sa dva igrača više i sa dva gola prednosti nisu uspjeli dati gol! … pa onda par obrana danskog vratara! .. Šteta! Al dobro i bronca je nekakav metal, svakako smo u brončanom dobu 🙂