Hrvatska vodi protiv Argentine nakon dramatične pobjede Čilića!

0

Hrvatska teniska vrsta povela je u finalu Davis cupa u Zagrebu protiv Argentine s 1-0 nakon što je najbolji hrvatski igrač Marin Čilić slavio protiv Federica Delbonisa s  6:3, 7:5, 3:6, 1:6 i 6:2 nakon tri sata i 35 minuta igre.

Poslije 90-ak minuta igre činilo kako će ljevoruki 26-godišnjak, kojeg je Daniel Orsanic gurnuo na poziciju drugog argentinskog igrača, i treći put u srazu s Čilićem ostati bez seta. Šesti tenisač svijeta postavio se autoritativno od prvog udarca. Break za 3:1 bio je dovoljan za osvajanje prve dionice prenosi HRT

U drugom setu je Marin slomio Delbonisov servis za vodstvo 6:5.

Najbolji hrvatski tenisač držao je visok postotak prvog servisa u prva dva seta (70 posto), a kad ga sluša početni udarac, onda je protiv Marina teško igrati. U prva dva seta Delbonis je ostao bez prilike za break.

Međutim, krajem drugog seta Delbonis se počeo oslobađati pritiska.

Bio je nošen podrškom glasnih i brojnih argentinskih navijača, masovno okupljenih iza argentinske klupe, koje je u delirij bacila pojava nacionalnog sportskog idola Diega Maradone u zagrebačkoj Areni. Delbonis je treći set otvorio breakom.

Čilić je izgubljeno odmah vratio i kod 3:3 došao do dvije prilike za break. Delbonis se izvukao i pokrenuo navijačku lavinu, bila je to točka gdje ga je Hrvat mogao potpuno slomiti, no kad nije uspio preporodio se Argentinac.

Od sljedećih devet gemova je osvojio osam i odveo meč do odluke u petom setu. Taj dobiveni treći set je jako motivirao Delbonisa koji je u četvrtom setu  potpuno razbio neprepoznatljivog Marina sa 6:1, oduzevši mu servis čak tri puta.

Počeli su se vraćati filmovi nedavnih mečeva, koje je Čilić izgubio nakon što je imao 2:0 u setovima, protiv Federera u četvrtfinalu Wimbledona i protiv Jacka Socka prvog dana četvrtfinalnog obračuna u Davis Cupu s Amerikancima. Uoči seta odluke Marin je uzeo dužu stanku i vratio se iz svlačionice odlučan da se povijest ne ponovi.

Ponovno je najbolji hrvatski tenisač zaigrao kao u prva dva seta, ponovno su se probudili i hrvatski navijači, a u takvoj sinergiji nije moglo drugačije završiti. Čilić je, i to nakon što je izgubio 10 od prethodnih 11 gemova, odlučujući set počeo breakom, ponovno je zaigrao i servirao na vrhunskom nivou, baš kao u prva dva seta. Kod 4:2 još jednom je napravio break i time konačno slomio Delbonisov otpor.

Nakon tri i pol sata Marin Čilić je tako stigao do svoje 22. pojedinačne pobjede u Davis Cupu, a Hrvatska je protiv Argentine stigla do vodstva 1-0!

Čilić je u ovom meču imao 17 aseva, a od 16 break lopti iskoristio je pet, imao je jednu neprisiljenu pogrešku manje (59) od Delbonisa, dok su obojica imala po 29 winnera.

Početni bod je barem djelomično skinuo psihološko breme s ramena Ive Karlovića, koji će u drugom pojedinačnom dvoboju pokušati prvi put pobijediti Juana Martina del Potra nakon devet godina i tako već nakon prvog dana dovesti Hrvatsku na korak do srebrnog pehara kojeg su Hrvati jedini put dosad podigli 2005. godine u Bratislavi. Podsjetimo, Argentinci još uvijek sanjaju o tom trenutku, iako su već peti put u finalu.