Počinje EP za rukometašice

0

Od 7. do 21. prosinca Hrvatska i Mađarska domaćini su 11. europskog prvenstva za rukometašice na kojem će hrvatska reprezentacija pokušati prvi put u povijesti izboriti mjesto u polufinalu, a time izboriti i izravan plasman na sljedeće Svjetsko prvenstvo.

rukometasice

Varaždin, Osijek i Zagreb u Hrvatskoj te Debrecen, Györ i Budimpešta u Mađarskoj biti će domaćini najboljih rukometašice Europe.

Braniteljice naslova iz 2012. godine su Crnogorke koje su tu titulu osvojile nakon dramatičnog finala protiv najtrofejnije reprezentacije u ženskom rukometu, Norveške.

Na dosadašnjih deset kontinentalnih prvenstava najviše uspjeha imale su rukometašice Norveške koje su samo jednom ostale bez odličja, a čak pet puta su se okitile naslovom europskih prvakinja. Triput su najbolje bile rukometašice Danske, a po jednom Mađarska i Crna Gora, koja i brani naslov osvojen na EP-u održanom 2012. godine u Srbiji.

Hrvatske rukometašice su nastupile na sedam od dosadašnjih deset europskih prvenstava, a najbolji rezultat ostvarile su na prvom EP-u održanom 1994. godine u Njemačkoj, gdje su osvojile 5. mjesto. Dvaput su bile šeste, jednom sedme, jednom devete, a dva su EP-a završile na 13. mjestu, koje su osvojile i prije dvije godine u Srbiji.

Danas su na rasporedu utakmice u Mađarskoj gdje će se susreti reprezentacije Španjolske i Poljske, Mađarske i Rusije, Norveške i Rumunjske, Danske i Ukrajine.

Sutra je na rasporedu Hrvatska koja će igrati protiv Švedske od 20.15 sati.