U veličanstvenoj domoljubnoj atmosferi Hrvatska izborila Svjetsko prvenstvo u Brazilu

20

Bravo Hrvatska, čestitke izborniku Niki Kovaču!

Hrvatska nogometna reprezentacija ipak će igrati na Svjetskm prvenstvu dogodine u Brazilu, naša je nacionalna vrsta u uzvratnoj utakmici izvrsnom igrom nadvisila Island sa 2-0 (1-0) i tako nakon 0-0 u Reykjaviku dokazala da je uistinu bolja od momčadi koja je bila najveće iznenađenje u kvalifikacijama. Na Maksimiru smo svjedočili i krasnoj domoljubnoj atmosferi, navijači, njih otprilike 22 tisuće doista su bili 12. igrač hrvatske postave i sve bi bilo idealno tijekom utakmice da pred kraj prvog poluvremena Mario Mandžukić, strijelac našeg prvog gola u 27. minuti nije napravio bespotrebno grub prekršaj nad Arnassonom i dobio crveni karton.

S igračem manje uz gromoglasnu podršku publike Hrvatska je i u nastavku igrala odlično, pristup igrača bio je doslovce nevjerojatan nakon niza loših partija nape momčadi. Hrvatska je i s igračem manje jurišala i početkom nastavka stigla nakon asistencije Kovačić i pogotka Srne do 2-0, imala je još bezbroj prilika da uveća svoju prednost.

Međutim, i ovako je ispalo sjajno, izboren je plasman na Svjetskom prvenstvu, naša je reprezentacija pokazala da još uvijek može pružati izvrsne partije, a novi izbornik Niko Kovač koji je probudio nacionalnu momčad bio je obasut ovacijama razdragane publike.

Kraj utakmice navijači su dočekali s pjesmom – Moja domovina – bio je to krasan završetak jednog ciklusa u kojem su hrvatski navijači pogubili dosta živaca, no kada ovako završi onda je i slađe.

Bravo Hrvatska, čestitke izborniku Niki Kovaču. Bio je to nogometni dan za pamćenje.

Slično kao i u Reykjaviku, Hrvatska je već u prvoj minuti zaprijetila, probio je desnu stranu Modrić, lopta je došla do Kovačića koji je bio u sjajnoj poziciji, no tukao je izrazito neprecizno, jako visoko. Nije prošlo dugo, još jedan udar Hrvata, Mandžukić je bio spriječen baš kad se spremao poentirati glavom.

Hrvatska je krenula žestoko. No, panika je uslijedila nakon jednog islandskog napada u 12. minuti. Gosti su čak postigli i zgoditak, no suci su ga opravdano poništili zbog zaleđa.

No, Hrvatska je i dalje jurišala, redali su se korneri, a u jednom trenutku naši su reprezentativci tražili čak i jedanaesterac, jer je netko od islandskh nogometaša izgleda igrao rukom.

U 22. minuti sjajno je izveo slobodan udarac Srna, no još je bolje taj projektil zaustavio islandski vratar Halldorsson.

Ipak, ipak, u 27. brojni korneri su urodili plodom. Kratka kombinacija nakon udarca iz kuta ostavila je slobodnog Rakitića koji je ubacio u srce kaznenog prostora. Natrčavao je Perišić i nije pogodio loptu, a putanju lopte na drugoj stativi dočekao je Mandžukić i zabio iz neposredne blizine za 1-0.

Koju minutu nakon pogotka Niko Kovač doživio je ovacije maksimirskih tribina.

Nije naša reprezentacija posustajala, u 36. Minuti nakon ubačaja Srne fino je glavom tukao Mandžukić, ali islandski je vratar iznova potvrdio svoju vrijednost.

Potom šok u 38. minuti. Nakon prekršaja Mandžukića sudac Kuipers iz Nizozemske dao je izravni karton Mandžukiću. Bio je to po nas opasan epilog poslije Mandžukićevog grubog prekršaja nad Arnasonom, ta velika i suvišna neopreznost hrvatskog napadača našu je reprezentaciju odjednom stavila u veoma težak položaj.

Kakav urnebesan početak drugog poluvremena za Hrvatsku. Mladi Mateo Kovačić nanizao je nekoliko prilika, a svoj silovit prodor završio je pasom prema Srni na desnom boku. I konačno, Srna je uputio sjajan udarac prema vanjskoj stativi, čak ni svemogući Haldarsson to nije mogao obraniti, Hrvatska je imala u 46. minuti 2-0 i igrača manje.

Island nije uspio napraviti neki protuudar, a u 59. minuti Mateo Kovačić je opet nanizao cijelu islandsku obranu, stigao sam pred Hallardsona, lopta je prošla dva-tri centimetra pokraj vratnice, kakva šteta… Potom je Olić pogodio nakon kornera vratnicu, Hrvatska je u tim trenucima igrala izvrsno, a publika na Maksimiru bila je u deliriju. Nakon dugo, dugo vremena svjedočili smo veličanstvenoj simbiozi navijača i momčadi. I s igračem manje Hrvatska je bila bolja od Islanda.

U 66. minuti, u jeku islandskih napada Modrić je pobjegao u protunapad, nesebično poslužio Perišića koji sam pred islandskim vratarom nije zabio gol, bila je to najveća šansa na utakmici, zasigurno.

Imao je i Pranjić šansu za 3-0, no taj je Hallardson radio čuda.

No, ništa mu nije pomoglo, Hrvatska je već ranije zabila i zasluženo slavila.