Šport

Anthony Joshua nokautirao Povetkina i odbranio naslov

Objavljeno

na

Britanski boksač Anthony Joshua (28) obranio je naslov svjetskog prvaka u teškoj kategoriji u četiri kategorije (WBA, IBF, WBO i IBO) nakon što je pred 80.000 gledatelja na londonskom stadionu Wembley pobijedio Rusa Aleksandra Povetkina (39) tehničkim nokautom u sedmoj rundi.

Premda je šest rundi dominirao i boksao gotovo savršeno, Povetkin ipak nije izdržao. Joshua je u sedmoj rundi nizom sjajnih udaraca dva puta rušio ruskog borca i završio priču.

Nitko do sada nije tako dominirao protiv Joshue, ali to nije bilo dovoljno. Svjetski prvak je dočekao svoju priliku i u sedmoj rundi srušio Rusa obranivši titule prvaka.

Nakon što je veći dio prve runde protekao u ispitivanju snaga, Povetkin je 20 sekundi prije kraja runde dobro uzdrmao Britanca uputivši mu tri snažna udarca. No, Joshuu je spasio gong. I u drugoj i trećoj rundi ruski boksač je ostavio bolji dojam.

U četvrtoj rundi ruski borac je zaradio posjekotinu na arkadi, no peta runda je ponovo otišla na njegovu stranu. Prve čiste udarce Joshua je u seriji uspio plasirati svom suparniku tek u šestoj rundi.

Sedma runda, od 12 planiranih, je donijela odluku. Joshua je žestokim udarcem uzdrmao suparnika, a potom ga novom serijom udaraca srušio na pod. Povetkin je pokušao nastaviti, no uslijedila je nova serija i prekid borbe.

Joshua je ovom borbom produžio pobjednički niz na 22 borbe, pri čemu je 21 riješio nokautom. Jedini koji je ostao stajati u ringu bio je Joseph Parker u ožujku ove godine.

Tamnoputi Englez iz Watforda je već jednom nastupio na Wembleyu. Prije dvije godine je u engleskom ‘hramu nogometa’ savladao Vladimira Klička, čime je došao do tri titule, a dok je posljednju osigurao oduzevši ju Josephu Parkeru u svom posljednjem meču. Jedini pojas koji mu sada nedostaje je WBC kojeg drži u rukama Amerikanac Deontay Wilder koji će se 1. prosinca u Los Angelesu boriti protiv Tysona Furyja.

Povetkinu je ovo bila 36. borba i drugi poraz. Do sada jedini poraz je doživio u Moskvi prije pet godina kada je jednoglasnom sudačkom odlukom izgubio od Vladimira Klička.

Zanimljivo, okršaj Joshue i Povetkina je bio i okršaj bivših olimpijskih pobjednika. Joshua je osvojio zlato na OI u Londonu 2012. godine, dok je Povetkin slavio u Ateni 2004. godine.

Objavio

Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić rekao je nakon poraza od Engleske kako je njegovim nogometašima nedostajalo koncentracije u posljednjih desetak minuta, što je posljedica velike fizičke iscrpljenosti, no da je ponosan na njih.

“Čestitam Engelskoj na prvom mjestu i pobjedi. U prvom poluvremenu smo mali sreće, nismo bili dobri. U drugom smo bolje zaigrali. Nakon vodstva imali smo neke prilike no nismo ih iskoristili. Primili smo zatim dva gola iz prekida”, rekao je Dalić na konferenciji za medije u Londonu.

“Nisam niti nezadovoljan, niti tužan jer smo muški odigrali utakmicu. Čestitam na tome svojim igračima”, dodao je.

Hrvatska je na koncu izgubila sa 1-2 u posljednjoj utakmici u skupini Lige nacija premda je vodila s 1-0. Englezi su tom pobjedom osvojili prvo mjesto u skupini, dok je Hrvatska ispala u drugi jakosni razred.

“Nedostatak snage je bio naš najveći problem. Nismo se oporavili kako treba nakon utakmice sa Španjolskom. U zadnjih deset minuta je igračima pala koncentracija. U tom drugom poluvremenu Englezi nisu imali prilika, mi smo pak igrali dobro no onda smo naivno primili dva gola iz prekida”, rekao je Dalić dodavši: “Energija, snaga i pad koncentracije bili su nam najveći problem. Vidjelo se to na Šimi Vrsaljku i Anti Rebiću”, dodao je.

Rekao je kako je u svlačionici zavladala tuga nakon poraza jer su igrači htjeli pobijediti.

“Imali smo sve na dlanu, pobjedu na Wembelyu… Tužni smo, nije lako igračima. Ovo je bila naša zadnja utakmica u sezoni no moraju biti ponosni, igrači moraju dići glavu. Pobijedili smo Španjolsku u posljednjim trenucima, sada smo pak izgubili na kraju, to je nogomet. Mi smo mala zemlja moramo biti ponosni na sebe, nemamo uvjete, a ostvarili smo sjajne rezultate ove godine”, istaknuo je.

Dalić najavljuje novi pohod Hrvatske, ovaj put na europski tron.

“Najveća meta i cilj nam je Europsko prvenstvo, sigurno možemo ponoviti uspjeh sa Svjetskog prvenstva. Ovo je sada bio veliki temelj za budućnost. U Ligi nacija su igrali mladi igrači, stvorili smo sinergiju s navijačima, to nam je dugo nedostajalo, oni će nas sada prati diljem svijeta. Nastavljamo dalje. Želimo ponoviti nešto slično na Europskom prvenstvu. Zato nam je poslužilo ovo natjecanje”, objasnio je Dalić.

Ne razmišlja o odlasku s klupe. Štoviše, najavio je nove pobjede u budućnosti.

“Kao trener imam uvijek visoke ambicije. Želim novi veliki rezultat s reprezentacijom”, naglasio je.

Objavio

Hrvatska nogometna reprezentacija nije izborila plasman na završni turnir Lige nacija nakon što je u posljednjem kolu skupine 4 u Londonu pred 90.000 gledatelja izgubila od Engleske sa 1-2.

Nažalost, “Vatreni” nisu uspjeli izboriti niti remi, pa su ispali iz elitnog razreda. Engleska je pobjedom osvojila prvo mjesto u skupini, Španjolska je druga, dok je Hrvatska trećim mjestom ispala u drugi jakosni razred.

Hrvatska je povela u 57. minuti golom Andreja Kramarića, izjednačio je Jesse Lingard u 78. minuti, a pobjedu domaćinu donio je Harry Kane u 85. minuti.

Hrvatska je trebala pobjedu za osvajanje prvog mjesta, ali i remi s postignutim golom kako ne bi ispala u niži rang natjecanja. Nažalost, niti jedno nismo uspjeli ostvariti premda smo poveli.

Hrvatska je već u drugoj minuti imala fantastičnu priliku kada je Rebić ispred sebe imao prazna vratar, ali je njegov udarac sa 20 metara otišao preko gola. U nastavku prvog dijela domaćin je dominirao i imao nekoliko sjajnih prilika. Najbolju priliku Englezi su imali u 11. minuti kada je Sterling pobjegao hrvatskoj obrani i sam izbio ispred Kalinića, ali je hrvatski vratar obranio njegov udarac.

Hrvatska je povela u 57. minuti golom Andreja Kramarića. Brekalo je povukao kontru, gurnuo do Vlašića koji je produžio u kazneni prostor do Kramarića. Napadač Hoffenheima je napravio nekoliko lažnjaka i potom pogodio mrežu nemoćnog Pickforda za vodstvo svjetskih doprvaka.

Engleska je izjednačila u 78. minuti. Gomez je ubacio iz auta, lopta je došla do Kanea koji ju je gurnuo ispod Kalinića, a na gol-liniji Lingard ju je ugurao u mrežu. Nažalost, u 85. minuti domaćin je u potpunosti okrenuo rezultat. Chilwell je ubacio iz slobodnog udarca, a Kane klizećim startom u kaznenom prostoru zabio za 2-1.

Hrvatska je Ligu nacija otvorila 0-6 porazom protiv Španjolske, a potom je na Rujevici odigrala 0-0 protiv Engleske. Nakon dva kola imali smo samo jedan bod uz očajnu razliku pogodaka 0-6. Prilika nam se otvorila kada je Engleska u Sevilli pobijedila Španjolsku sa 3-2. “Vatreni” su tada došli u priliku da s dvije pobjede osvoje prvo mjesto. Prvi korak prema Final Fouru napravili smo u Zagrebu pobjedom protiv ‘furije’ sa 3-2, a nažalost, na Wembleyju smo bili korak do slavlja, ali nismo izdržali.

Završni turnir Lige nacija igrat će se od 5. do 9.- lipnja, a plasman na FF je osim Engleske do sada izborio i Portugal.

Engleska – HRVATSKA 2-1 (Pickford 78, Kane 85 / Kramarić 57)