Pratite nas

Argentina je u Brasiliji svladala Belgiju 1-0 i izborila polufinale na SP-u

Objavljeno

na

Argentina se pobjedom nad Belgijom 1-0 plasirala u polufinale Svjetskog prvenstva u Brazilu. Ponovno su se za Belgijce Argentinci pokazali kobni jer su od njih poraženi i u polufinalu 1986. godine kada im je dva gola za pobjedu 2-0 zabio Diego Maradona.

argentina

Na brojne kritike navijača i medija, reprezentativci Argentine odlično su odgovorili već od prve minute utakmice u Brasiliji, a već u osmoj minuti Higuain je zabio za 1-0.

Lionel Messi je povukao kontru, oslobodio se trojice i dao za Di Mariju na desnu stranu koji prosljeđuje do Higuaina, koji pak odlično iz prve puca s 15 metara za veliko slavlje mnogobrojnih navijača ‘gauča’ i prekid posta od šest utakmica koliko nije zabio u nacionalnom dresu.

Igrali su Argentinci tada inspirirano, no onda i doživjeli šok jer se u 28. minuti nakon odlične kontre i udarca na gol, ozlijedio Angel di Maria. Probao se vratiti igrač Reala, no onda ponovno sjeo na travu i signalizirao zamjenu.

Iako se očekivalo kako će Belgijci naći načina da iskoriste izostanak jednog od ‘motora’ argentinske reprezentacije, to se ipak do kraja prvog poluvremena nije dogodilo, a Belgijci su u tih 45 minuta izgledali prilično šokirani i s puno manje voljnog momenta nego protiv SAD-a. Imao je Messi odličnu priliku u 38. minuti kada je izborio slobodni udarac na samom rubu šesnaesterca, no njegov udarac otišao je ipak nekoliko centimetara iznad gola.

Argentinci su u drugom poluvremenu svjesno prepustili posjed lopte Belgijcima i čekali kontre, no već u 55. minuti Higuain je pogodio prečku. Belgija je prvo krenula u kontru, no De Bruyne je s desne strane dao očajnu loptu lijevo za Hazarda. Argentinci su presjekli napad, a lopta je došla do Higuaina koji je nevjerojatno brzo povukao re-kontru, riješio se dvojice i izbio praktički sam pred Courtoisa, topovski opalio, ali i uzdrmao prečku. Bila je to velika prilika za veliku prednost koja je i argentinskog izbornika Sabellu zamalo srušila na pod, no Belgija je ipak sačuvala malo nade za eventualne produžetke.

Ulaskom Mertensa i Lukakua umjesto Mirallasa i Origija, Belgija je postala puno opasnija, međutim prave prilike za izjednačenje stigle su u samom finišu susreta kada je u sučevoj nadoknadi prvo Lukaku probao s desne strane, pa onda Witsel iz daljine, no obranio je to Romero. U to vrijeme imao je i Messi sjajnu priliku da zabije svoj peti gol na SP-u, no nakon što je izbio sam pred Courtoisa nije uspio nadmudriti belgijskog golmana.

Bilo je to međutim, dovoljno za prolaz Argentine u polufinale, a gotovo nevjerojatno zvuči podataka kako je ovo prvi put u povijesti da su i Brazil i Argentina u polufinalima na istom SP-u. Spomenimo i kako je to bio 91. nastup Messija za Argentinu, čime je izjednačio broj nastupa Diega Maradone na šestom mjestu. Zanimljivo je i kako su obojica za nacionalnu selekciju debitirali protiv Mađarske. Maradona 1977., a Messi 2005. godine.