Velika većina ljudi iz stranke je zbunjena, iako me načelno podržavaju. Uskoro ću to morati malo razjasniti u stranačkim okvirima, premda sam i sam iznenađen reakcijama. Izrekao sam političku abecedu: onog trenutka kad se izgube izbori, rukovodstvo bi trebalo dati ostavku i pripremiti stranku za unutarstranačke izbore na kojima se mogu ponovno kandidirati ukoliko to žele, a članstvo potom odlučuje o sudbini rukovodstva. To su demokratski običaji i time što sam rekao nisam nikoga uvrijedio. Reakcije su me iznenadile, no, kada sam malo promislio, vidio sam da me to i nije trebalo iznenaditi – ustvrdio je gradonačelnik Baldasar.
Obersnel ga najviše razočarao
SDP je, kaže, socijaldemokratska stranka, a demokracija podrazumijeva cijeli niz stvari pa tako i slobodu govora, bez ponovnog uvođenja verbalnog delikta, gdje svatko ima pravo svakoga kritizirati, ali ne i vrijeđati. Najviše ga je razočarao riječki gradonačelnik Vojko Obersnel koji je, kako dodaje, reagirao na vrlo neprimjeren način indirektno ga nazvavši štakorom. Spomenuo je i ministra unutarnjih poslova u tehničkoj vladi Ranka Ostojića koji je pak njegov javni poziv na ostavke komentirao na svom Facebook profilu. Na upit novinara je li ga uvrijedilo mišljenje predsjednika SDP-a Zorana Milanovića koji je o njemu kazao da ne zna o kome se radi i da je otišao nekim svojim putem, Baldasar je odgovorio da je izrazio svoje mišljenje na koje ima pravo, da ga nije uvrijedio i da imaju platformu za razgovor ukoliko Milanović to želi.
Iznenadila me Milanka Opačić koja me pozvala da napustim stranku, no zašto bi ja to napravio? Ne vidim zbog čega? – upitao je Baldasar. Potvrdio je da će se na sljedećim unutarstranačkim izborima u SDP-u kandidirati za neko od čelnih mjesta, ali da to “sigurno neće biti mjesto za predsjednika stranke” jer ga to nikada nije interesiralo. Kandidirat će se za Predsjedništvo i za Glavni odbor, najavljuje. Baldasar drži da se socijaldemokrati moraju odlikovati tolerancijom, da sa svima komuniciraju i sve razumiju.
– Mi se u Splitu sigurno međusobno možemo razumjeti. Sigurno je da nismo ideološki na istim stranama. Ne treba se vraćati u povijest. To zaista nikome ne treba – zaključio je.