Connect with us

Razno

Biotehnološka (GMO) industrija nastoji preuzeti nadzor nad svjetskom opskrbom hrane

Objavljeno

-

HINA je u srijedu 12. studenoga 2014. objavila tekst pod naslovom: „Rusi ne vjeruju Monsantu! Testirat će kukuruz na miševima!“ Ovu Hininu vijest većina hrvatskih „mainstream“ medija nije objavila. Nadala sam se da će netko od hrvatskih stručnjaka i agrarnih novinara reagirati i napisati punu istinu. Naime, još u svibnju 2014. osnovana je Globalna ‘GMO Free’ koalicija (ili Globalna koalicija ‘Bez GMO-a’) koja je ujedinila grupe koje se protive genetski modificiranim organizmima (GMO) na svih 6 kontinenata s članstvom koje broji više od 4,5 milijuna ljudi. Svi oni su se ujedinili u borbi protiv propagande biotehnološke industrije.gmo Globalna koalicija ‘Bez GMO-a’ (GGFC) s više od 60 partnerskih organizacija je PRVA GLOBALNO KOORDINIRANA MREŽA o genetski modificiranim organizmima i hrani te biotehnološkoj industriji, a cilj ove koalicije je zaustaviti propagandu biotehnološke industrije te omogućiti neovisno informiranje koje će dovesti do odgovornih djelovanja državnih zakonodavnih tijela o sigurnosti hrane diljem svijeta. Henry Rowlands, koordinator Globalne ‘GMO Free’ koalicije prigodom objave o osnivanju ove važne Koalicije je izjavio: „Problem genetski modificiranih organizama i njihovih pratećih pesticida je taj što oni nikada nisu bili neovisno istraženi, tj. ispitani prije nego što su ispušteni u okoliš. Ovo je uzrokovalo da potrošači i neovisni znanstvenici budu ozbiljno zabrinuti zbog moguće štete koju genetski modificirani organizmi mogu prouzročiti u okolišu i ljudskom zdravlju.“

Globalna ‘GMO Free’ koalicija osiguravat će novinarima i vladama diljem svijeta točne informacije iz uglednih, pouzdanih i neovisnih izvora. Nadalje, Koalicija će također koordinirati stručne govornike koji će sudjelovati na organiziranim javnim i privatnim događanjima bilo gdje u svijetu. Ovi govornici predstavljat će ozbiljne održive alternative naspram GMO-a i tako doprinositi dekonstrukciji propagande biotehnološke industrije. Partneri Globalne ‘GMO Free’ koalicije su iz cijelog svijeta, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Rusiju, Iran, Čile, Tajvan, Nizozemsku, Meksiku, Brazil, Australiju, Južnu Afriku, Novu Kaledoniju, Ganu, Irsku i Gruziju. „Ovo je globalna tema koja zaslužuje globalni pristup. Biotehnološka (GMO) industrija nastoji preuzeti kontrolu nad svjetskom opskrbom hrane s neispitanim/neistraženim, štetnim proizvodima a mi ne ćemo dozvoliti da se to dogodi. Pozivamo još više organizacija iz cijelog svijeta da nam se pridruže,“ izjavio je Rowlands.gmo 1 „Globalni poljoprivredni sustav danas se uveliko temelji na monokulturama koje su promijenjene tehnologijama genetskog inženjeringa i to na način da budu otporne na primjenu golemih količina toksičnih herbicida i insekticida što je neodrživo na svim razinama. Znanost je već dokazala da korovi i kukci-štetnici brzo postaju otporni na kemijske tvari poput herbicida glifozata i 2,4-D, a to opet ima za posljedicu nastajanje zatvorenog, neodrživog ciklusa superkorova i super-kukaca, koji u svrhu kontrole zahtijevaju primjenu još većih količina još snažnijih, tj. toksičnijih kemijskih tvari. Ove toksične kemijske tvari su štetne za sva živa bića, uključujući i čovjeka. Sva današnja novija istraživanja upućuju na potrebu povratka poljoprivrednim sustavima temeljenima na agro-bioraznolikosti, prilagođenim uvjetima lokalne proizvodnje te uzgoju bez korištenja snažnih kemikalija“, izjavila je Katherine Paul, direktorica američkog udruženja „Organic Consumers Association.“

Elena Sharoykina, ravnateljica Nacionalnog udruženja za genetsku sigurnost iz Rusije izjavljuje sljedeće: „Rusija je najveća zemlja na svijetu, zemlja s jedinstvenim geografskim krajobrazom i bioraznolikošću. Mi smo svijesni naše odgovornosti prema svijetu što se tiče čistoće i plodnosti tla, a sve radi činjenice da se radi o jedinstvenom izvoru genetskih resursa za cijeli svijet. Stoga mi vjerujemo da Rusija može i mora zadržati status globalnog donora za okoliš i spriječiti kultivirani uzgoj genetski modificiranih organizama. Ja sam posve sigurna da će nam sudjelovanje u Globalnoj ‘GMO Free’ koaliciji pomoći u ostvarenju ovih ciljeva. Globalne korporacije današnjice zaboravile su da ovaj planet pripada svakom stanovniku Zemlje i to u jednakom obliku. Nama je neizmjerno drago da smo se pridružili svim aktivnim i zainteresiranim ljudima koji se zalažu za svijet bez genetski modificiranih organizama. …“

Početkom studenoga 2014. Globalna koalicija ‘Bez GMO-a’ pozdravila je osnivanje i pokretanje najvećeg znanstvenog projekta do sada – projekt o sigurnosti genetski modificiranih organizama i pratećih pesticida pod nazivom „FAKTOR GMO.“ Ovo je znanstvena studija koja je trebala biti provedena prije nego što su se genetski modificirani organizmi i genetski modificirana hrana našli u našem prehrambenom lancu. Inicijator golemog znanstvenog projekta „FAKTOR GMO“ je ruska nevladina organizacija Nacionalno udruženje za genetsku sigurnost. Detalji ovog projekta predstavljeni su u Londonu, 11. studenoga 2014. u „Klubu poljodjelaca“ / „The Farmers Club.“

Znanstveni projekt „Faktor GMO“ uključuje tri područja: karcinogenost, toksičnost i multi-generacijsko. Ove tri ‘grane’ omogućit će nam jasan uvid utjecaja na zdravlje genetski modificiranog kukuruza poznatog kao „Roundup Ready / RR kukuruz“ i herbicida glifozata koji se koristi u uzgoju RR kukuruza (GM kukuruz otporan na glifozat).nvo 2 Herbicidi koji u svojem sastavu sadrže glifozat kao jedan od aktivnih kemijskih tvari ujedno su i najrašireniji herbicidi s najvećom primjenom u svijetu. Monsantov herbicid „Roundup“ je samo jedan od herbicida koji sadrže glifozat i on godišnje „ostvaruje“ kompaniji Monsanto oko 20% neto profita. „Faktor GMO“ dati će jasnu „sliku“ o herbicidu glifozatu i u kojoj mjeri on nanosi štetu ljudskom zdravlju. Također će dati jasnu spoznaju o tome koji herbicidi su štetniji za ljudsko zdravlje: je li to „Roundup“ (u čijem kemijskom sastavu su glifozat i mješavina kemijskih tvari) ili je to sam glifozat. „FAKTOR GMO“ je znanstveni projekt vrijedan 25 milijuna američkih dolara. Prema izvješću organizatora ovog golemog i značajnog projekta, većina potrebnih financijskih sredstava već je osigurana. Globalna „GMO Free“ koalicija 7. studenoga pokrenula je diljem svijeta kampanju o prikupljanju financijske potpore vrijedne 3 milijuna US dolara potrebne za sigurnu provedbu projekta „Faktor GMO“ (kampanja će trajati do travnja 2015.).

Poljodjelci, prerađivači i trgovci, vlade, znanstvenici i potrošači uključeni su u „usijane“ međunarodne rasprave od 1994. od kada su se na tržištu pojavili prvi genetski modificirani organizmi. Međutim, nikada do sada nije učinjena znanstvena studija ovakvog opsega koja bi svima dala jasan odgovor o sigurnosti GMO-a za ljudsko zdravlje. Stoga će znanstvena studija „Faktor GMO“ odgovoriti na ovo pitanje. Međunarodni znanstveni projekt „Faktor GMO“ biti će najveći i najopsežniji dugoročni eksperiment koji je ikada proveden na genetski modificiranim organizmima i pratećim pesticidima. Znanstvenici koji sudjeluju u ovom projektu su međunarodno poznati i cijenjeni stručnjaci u svojim područjima a dolaze iz Italije, Rusije i SAD-a. Svi znanstvenici koji će sudjelovati u ovom projektu dolaze iz „neutralnog“ područja, tj. nisu ničime povezani s biotehnološkom industrijom niti s „anti-GMO“ pokretom.

„Faktor GMO“ je prva dugoročna kombinirana znanstvena studija u kojoj će se ispitati sigurnost GMO-a i pratećih pesticida, a uključuje područje multi-generacijsko, toksikološko i karcinogenost. „Faktor GMO“ prihvatiti će samo onu financijsku potporu koja ni na koji način nije povezana s biotehnološkom industrijom, proizvođačima GMO-a i pesticida. „Faktor GMO“ će također dodati vrijedne podatke neprocijenjive važnosti i snage koji će omogućiti zakonodavnim tjelima, vladama i javnosti svih država da odgovore na pitanje o sigurnosti genetski modificirane hrane i s njom povezanih pesticida. Globalna „GMO Free“ koalicija potiče vlade i zakonodavna tijela diljem svijeta da koriste načelo predostrožnosti kada su u pitanju genetski modificirane poljoprivredne kulture i glifozat („Roundup“) sve dok ne budu objavljeni potpuni podatci ovog opsežnog istraživanja koje će trajati tri godine.

Na kraju svakako treba istaknuti da je Europska mreža znanstvenika za socijalnu i okolišnu odgovornost (ENSSER) nedavno koordinirala vrlo učinkovitu javnu izjavu pod nazivom: „Nema znanstvenog konsenzusa o sigurnosti genetski modificiranih organizama.“ Naime, biotehnološka industrija provodi snažnu „pro GMO“ kampanju u kojoj se na prvom mjestu ističe „znanstveni konsenzus o sigurnosti GMO-a.“

Rodjena Marija Kuhar, dr. med. vet.

Što vi mislite o ovoj temi?

Advertisement
Komentiraj
Advertisement

Komentari