Šport

Dalić ponosan: Izgubili smo, al smo muški izgubili

Objavljeno

na

Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić rekao je nakon poraza od Engleske kako je njegovim nogometašima nedostajalo koncentracije u posljednjih desetak minuta, što je posljedica velike fizičke iscrpljenosti, no da je ponosan na njih.

“Čestitam Engelskoj na prvom mjestu i pobjedi. U prvom poluvremenu smo mali sreće, nismo bili dobri. U drugom smo bolje zaigrali. Nakon vodstva imali smo neke prilike no nismo ih iskoristili. Primili smo zatim dva gola iz prekida”, rekao je Dalić na konferenciji za medije u Londonu.

“Nisam niti nezadovoljan, niti tužan jer smo muški odigrali utakmicu. Čestitam na tome svojim igračima”, dodao je.

Hrvatska je na koncu izgubila sa 1-2 u posljednjoj utakmici u skupini Lige nacija premda je vodila s 1-0. Englezi su tom pobjedom osvojili prvo mjesto u skupini, dok je Hrvatska ispala u drugi jakosni razred.

“Nedostatak snage je bio naš najveći problem. Nismo se oporavili kako treba nakon utakmice sa Španjolskom. U zadnjih deset minuta je igračima pala koncentracija. U tom drugom poluvremenu Englezi nisu imali prilika, mi smo pak igrali dobro no onda smo naivno primili dva gola iz prekida”, rekao je Dalić dodavši: “Energija, snaga i pad koncentracije bili su nam najveći problem. Vidjelo se to na Šimi Vrsaljku i Anti Rebiću”, dodao je.

Rekao je kako je u svlačionici zavladala tuga nakon poraza jer su igrači htjeli pobijediti.

“Imali smo sve na dlanu, pobjedu na Wembelyu… Tužni smo, nije lako igračima. Ovo je bila naša zadnja utakmica u sezoni no moraju biti ponosni, igrači moraju dići glavu. Pobijedili smo Španjolsku u posljednjim trenucima, sada smo pak izgubili na kraju, to je nogomet. Mi smo mala zemlja moramo biti ponosni na sebe, nemamo uvjete, a ostvarili smo sjajne rezultate ove godine”, istaknuo je.

Dalić najavljuje novi pohod Hrvatske, ovaj put na europski tron.

“Najveća meta i cilj nam je Europsko prvenstvo, sigurno možemo ponoviti uspjeh sa Svjetskog prvenstva. Ovo je sada bio veliki temelj za budućnost. U Ligi nacija su igrali mladi igrači, stvorili smo sinergiju s navijačima, to nam je dugo nedostajalo, oni će nas sada prati diljem svijeta. Nastavljamo dalje. Želimo ponoviti nešto slično na Europskom prvenstvu. Zato nam je poslužilo ovo natjecanje”, objasnio je Dalić.

Ne razmišlja o odlasku s klupe. Štoviše, najavio je nove pobjede u budućnosti.

“Kao trener imam uvijek visoke ambicije. Želim novi veliki rezultat s reprezentacijom”, naglasio je.

Objavio

Hrvatska nogometna reprezentacija do 21 godine u posljednjem nastupu u skupini C na ovogodišnjem Europskom prvenstvu u Italiji i San Marinu igrala je 3-3 (1-1) protiv Engleske u Serravalleu.

Dvostruki strijelac za Hrvatsku bio je Josip Brekalo u 39. i 82. minuti, a jedan gol postigao je Nikola Vlašić u 62. Za Englesku su strijelci bili Nelson u 11. iz kaznenog udarca, Maddison u 48. i Kenny u 70. minuti.

Obje reprezentacije su nakon poraza u prva dva nastupa od Rumunjske i Francuske ostale bez izgleda za prolazak u polufinale, a samim time i plasman na Olimpijske igre u Tokiju sljedeće godine, pa je njihov dvoboj u ponedjeljak bio tek za prestiž.

Na kraju je Engleska zauzela treće mjesto zbog bolje razlike pogodaka, dok je Hrvatska ostala posljednja u skupini, obje su momčadi osvojile po bod.

Iako je Hrvatska prva zaprijetila već u 2. minuti kada je Kulenović nakon udarca iz kuta dobro pucao glavom, ali je engleski vratar Henderson odbio loptu preko grede, ponovila se situacija iz prve dvije utakmice, odnosno suparnik naše mlade reprezentacije poveo je u ranoj fazi dvoboja. Maddison je poslao upotrebljivu loptu za Nelsona u hrvatski kazneni prostor, a na engleskog napadača neoprezno je startao Kalaica koji ga je udario po nozi, a izraelski sudac Grinfeld je pokazao na bijelu točku. Sam Nelson je bio siguran izvođač kaznenog udarca.

Kao i u dvoboju protiv Francuske prije tri dana, Hrvatska je prepustila inicijativu suparniku i čekala prilike iz protunapada. Takva se taktika mogla osvetiti u 36. minuti kada su Abraham i Gray kombinirali na lijevoj strani engleskog napada nakon čega je Gray pucao sa sedam-osam metara no njegov pokušaj zaustavila je vratnica.

Samo tri minute potom Hrvatska je izjednačila i to sjajnom solo-akcijom Brekala. Moro je proigrao Brekala na lijevom krilu, a ovaj se sjajnim driblingom oslobodio čuvara Kennyja, ušao u kazneni prostor i onda jakim udarcem pogodio suprotni gornji kut nemoćnog Hendersona.

Nažalost, početkom drugog poluvremena Engleska je stigla do novog vodstva. Nelson je uputio centaršut u hrvatski peterac gdje je loše reagirao Uremović koji je glavom tek spustio loptu na nogu Maddisona koji je imao vremena primiriti ju i onda jakim udarcem sa 10-ak metara zatresti mrežu.

Hrvatska je još jednom uspjela vratiti i to u 62. minuti kada je Majer dobrim pritiskom uspio natjerati Kellyja na pogrešku i zatim odmah proigrati Kulenovića koji se nalazio u engleskom kaznenom prostoru. Naš napadač je odigrao povratnu loptu za natrčalog Vlašića koji je preciznim udarcem s vrha kaznenog prostora pogodio sam donji lijevi kut engleskog gola. Nažalost, tom prilikom Vlašić je ozlijedio desno stopalo i morao je biti zamijenjen.

Rezultat 2-2 nije bio dugoga vijeka jer je Engleska na sličan način stigla do trećeg gola. Njihov desni branič Kenny prihvatio je jednu odbijenu loptu i zatim jakim udarcem sa 20-ak metara pogodio donji lijevi kut iza Grbićevih leđa.

Da se izabranici Nenada Gračana kući ne vrate s tri poraza pobrinuo se Brekalo svojim drugim golom na utakmici u 82. minuti. Bradarić je osvojio jednu loptu na sredini igrališta, proigrao Ivanušeca koji je poslao loptu u for Brekalu koji je pretrčao Kennyja i zatim poslao loptu kroz noge Hendersonu za konačnih 3-3.

U drugoj utakmici 3. kola u ovoj skupini Francuska i Rumunjska su u Ceseni igrale 0-0, a taj je rezultat odveo obje te reprezentacije u polufinale, a samim time i na Olimpijske igre u Tokiju sljedeće godine.

Rumunjska i Francuska natjecanje su u skupini okončale sa po sedam bodova, Rumunjska se u polufinale plasirala kao pobjednik skupine, a Francuska kao najbolja drugoplasirana reprezentacija. Uz njih u polufinalu će igrati još Španjolska kao pobjednik skupine A i Njemačka kao pobjednik skupine B.

Za “mlade vatrene” ovo je bio treći nastup na U-21 prvenstvima (nakon 2000, 2004) i po treći put nisu prošli skupinu, a još uvijek nisu upisali pobjedu. Tri utakmice su odigrali neodlučeno, a šest puta su poraženi.

HRVATSKA – ENGLESKA 3-3

SERRAVALLE. Stadion San Marino. Sudac: Grinfeld (Izrael)
Strijelci: 0-1 Nelson (11-11m), 1-1 Brekalo (39), 1-2 Maddison (48), 2-2 Vlašić (62), 2-3 Kenny (70), 3-3 Brekalo (82)

HRVATSKA: Grbić – Uremović, Kalaica, Katić, Čabraja (Bradarić, 76) – Vlašić (Ivanušec, 66), Šunjić, Moro – Majer, Kulenović, Brekalo
ENGLESKA: Henderson – Kenny, Clarke-Salter (Konsa, 49), Tomori, Kelly – Foden, Dowell (Mount, 56), Maddison (Gibbs-White, 73) – Gray, Abraham, Nelson