Šport

Davis Cup: Ćorić opravdao ulogu favorita, Hrvatska – SAD 1-0

Objavljeno

na

Hrvatska Davis Cup reprezentacija za korak je bliže svom trećem plasmanu u finale, nakon što je u prvom meču polufinalnog dvoboja s reprezentacijom SAD-a, odigranom u petak na zadarskom Višnjiku, Borna Ćorić je za dva sata i 24 minute pobijedio Stevea Johnsona sa 6-4, 7-6 (4), 6-3.

Bolje otvaranje na zemljanoj podlozi montažnog stadiona, posebno izgrađenog za ovaj dvoboj, u hrvatskom taboru nisu mogli poželjeti. Ćorić je opravdao ulogu favorita i uzvratio Johnsonu za prošlogodišnji poraz u 2. kolu Roland Garrosa, a bez obzira na rani početak meča već od prvog poena je na tribinama bilo više od 5000 gledatelja, od kojih je velika većina svojom podrškom gurala Bornu Ćorića prema pobjedi.

‘Breakom’ za 2-1 u prvom setu 21-godišnji hrvatski reprezentativac je došao do prednosti koju je čvrsto držao, ostavljajući 28-godišnjeg Johsona bez prilike za povratak u set. Unatoč razlici u godinama, iskustvo igranja u Davis Cupu bila je na strani Borne Ćorića, što se moglo osjetiti i u Johnsonovoj igri.

Naime, nedolaskom Johna Isnera i Jacka Socka u Zadar, Johnson je postao prvim igračem među izabranicima Jima Couriera, a sve do dvoboja s Ćorićem nije odigrao ‘živi meč’ u Davis Cupu. Ćorić je koristio Johnsonovu lošiju stranu i preko njegova bekenda gradio put prema pobjedi.

Za brz završetak dvoboja ključan je bio drugi set koji je Ćorić otvorio ‘breakom’, ali je ipak u šestom gemu dopustio Amerikancu povratak do 3-3. Uz jednu Ćorićevu neiskorištenu ‘break-loptu’ u devetom gemu, tenisači su došli do odluke u ‘tie-breaku’. Johnson je imao prednost 4-3 i dva servisa, ali je na tome i ostao. Sa četiri uzastopna poena naš je reprezentativac došao do prednosti od dva seta, digao navijače na noge i dodatno spustio razinu samopouzdanja suparnika.

Kao u prvom setu, Ćoriću je još jedan ‘break’ u trećem setu bio dovoljan za ukupan trijumf. Nakon dva sata i 24 minute, kad je Johnson promašio retern na prvu meč-loptu, slavlje je moglo početi. Ćorićeve ruke su završile u zraku, limena glazba je zasvirala “večeras je naša fešta”, a Hrvatska je stigla na korak bliže konačnom cilju na Višnjiku – trećem plasmanu u finale Davis Cupa.

Ćorić je za pobjedu osvojio 81 % poena na svom prvom servisu koje je pogađao sa 61 % preciznosti. Naš je tenisač zaradio i visokih 66 % poena na drugom servisu, a od osam prilika za ‘break’ realizirao je tri. Johnson je imao jednu i tu je iskosristio, ali kod njega je najveći problem bila realizacija drugog servisa (32 %).

Hrvatski tenisač je iskoristio uvjete i podlogu, na kojoj je njegova nadmoć u odnosu na 30. tenisača svijeta još više došla do izražaja.

Borna je svoj prvi zadarski test položio s odličnim, a u našem se taboru nadaju da će se njegovi suigrači, Marin Čilić u petak te Ivan Dodig i Mate Pavić u subotu, potruditi da do drugog testa i ne dođe. Budu li na istoj razini na kojoj je bio Ćorić, Hrvatska bi doista mogla već u subotu slaviti plasman u finale.

Objavio

Hrvatski vaterpolisti osvojili su prvo mjesto u skupini B na Svjetskom prvenstvu u Gwangjuuu s maksimalnim učinkom od šest bodova nakon što su u susretu posljednjeg, 3. kola svladali slabašne Kazahstance sa 21-5 (6-1, 5-1, 5-1, 5-2).

Hrvatska je prvo mjesto i izravni prolazak u četvrtfinale osigurala već nakon dva kola uvjerljivim pobjedama protiv Australije (14-4) i SAD-a (17-7), pa je dvoboj protiv Kazahstana bio revijalnog karaktera.

Protiv nedoraslog suparnika Hrvatska je već nakon prvih sedam minuta imala prednost od 6-0, a razlika je do kraja dvoboja narasla i do najvećih 18 razlike (21-3) prije no što je Kazahstan u samoj završnici s dva uzastopna gola ublažio poraz.

Najefikasniji u sastavu branitelja naslova svjetskih prvaka bili su Maro Joković i Anđelo Šetka sa po tri gola, po dva su se puta u strijelce upisali Loren Fatović, Andro Bušlje, Xavi Garcia, Ante Vukičević, Luka Lončar, Josip Vrlić i Hrvoje Benić, a jedan je gol dodao Lovre Miloš, dok je u sastavu Kazahstana pet igrača postiglo po jedan gol.

Hrvatska će u četvrtfinalu u utorak od 8.30 sati igrati protiv pobjednika susreta Njemačka – JAR koji je na programu u nedjelju od 11.30 sati.

Drugo mjesto u našoj skupini osvojile su SAD koje su u susretu 3. kola svladale Australiju sa 12-11.

Plasman na olimpijske igre osigurat će samo dvije reprezentacije koje će igrati u finalu, a ako među njima bude Srbija, koja je sudjelovanje na OI ostvarila osvajanjem prvog mjesta u Svjetskoj ligi, onda će u Tokio putovati i trećeplasirana momčad sa SP-a u Južnoj Koreji.

Objavio

U drugoj utakmici B skupine Svjetskog prvenstva u vaterpolu, koje se od 14. do 27. srpnja održava u južnokorejskom Gwangju, reprezentacija Hrvatske pobijedila je selekciju SAD sa 17 – 7 (4-1, 5-3, 4-2, 4-1) i time praktički osigurala prvo mjesto u skupini i izravni plasman u četvrtfinale.

Odabranici Ivice Tucka ostvarili su i drugu pobjedu na Svjetskom vaterpolskom prvenstvu jer su, nakon pobjede u prvom kolu protiv reprezentacije Australije (14-4), rano jutros po srednjoeuropskom vremenu pobijedili i selekciju SAD sa 17-7 te na taj način, i prije posljednje utakmice u grupnoj fazi, koju će odigrati u petak, 19. srpnja u 13.30 sati po srednjoeuropskom vremenu protiv Kazahstana, osigurali plasman među osam najboljih reprezentacija.

Na prvenstvu u Južnoj Koreji hrvatski vaterpolisti brane naslov svjetskih prvaka osvojen prije dvije godine u Budimpešti i bore se za plasman na OI u Tokiju 2020. godine.

Najefikasniji u našoj reprezentaciji bili su Maro Joković, Josip Vrlić i Ante Vukičević sa po 3 pogotka dok su Andro Bušlje i Luka Lončar bili dvostruki strijelci.

Sjajni su bili i naši vratari jer je Marko Bijač skupio 11 a Ivan Marcelić 5 obrana.

U prvoj utakmici naše skupine Australija je očekivano pobijedila Kazahstan sa 17 – 8 pa će utakmica između Australije i SAD-a u petak odlučiti o drugom mjestu u B skupini.

Prvoplasirane reprezentacije iz svake od četiri skupine izravno će se plasirati u četvrtfinale, a druga i treća reprezentacija iz svake skupine će igrati utakmice za plasman među osam najboljih.

Dvoboji osmine finala na rasporedu su 21. srpnja, a četvrtfinala 23. srpnja.

(Hina)

SP u vaterpolu: Hrvatska pobijedila Australiju na otvaranju Svjetskog prvenstva!