Connect with us

Vijesti

Eksploatacija bez presedana: svjetsko prvenstveno u Kataru postaje grobnica stranih radnika – stotine mrtvih u robovlasničkim uvjetima

Objavljeno

-

Svjetsko nogometno prvenstvo koje bi se trebalo održati u zaljevskoj monarhiji Katar 2022. godine već je sada obilježeno eksploatacijom stranih radnika bez presedana. Uvjeti u kojima građevinski radnici, mahom iz Azije, grade katarski “ponos” su ekstremno loši te graniče s robovlasničkim odnosima – o tim užasnim uvjetima već je bilo riječi ranije (vidi: Amnesty International žestoko osudio Katar: “Građevinske radnike se izrabljuje kao stoku” kao i: “Ropstvo modernog doba”).

No, prava magnituda ove katastrofe otkriva se tek zadnjih dana. Prema novim informacijama preko 450 radnika iz Indije poginulo je u Kataru u posljednje dvije godine. U isto vrijeme nepalske organizacije za ljudska prava upravo objavljuju opsežan izvještaj u kojem se ističe kako je preko 400 nepalskih radnika također izgubilo život pripremajući bogati i moćni Katar za svjetsko prvenstvo 2022.

Na temelju suradnje s indijskom ambasadom, novinska agencija AFP objavila je izvještaj u kojem se ističe kako je 237 radnika iz Indije izgubilo život u Kataru 2012. te još 218 iduće godine, zaključno s 5. prosincem.

To znači da u Kataru, u prosjeku, mjesečno pogine 20 indijskih radnika.

Katar, koji svoju moć i utjecaj može zahvaliti “crnom zlatu”, doslovno je postao grobnica stranih radnika. Kolika je stvarna magnituda eksploatacije u ovoj maloj zaljevskoj zemlji pokazuje nam i podatak da indijski radnici danas tvore čak 26% ukupne populacije Katara, a nepalski oko 16%. Tu su također i tisuće iz Bangladeša, Pakistana i Šri Lanke. Stotine su ostavile svoje živote ovdje, ali situacija za “preživjele” također nije nimalo dobra.

Velik broj radnika dolazi iz siromašnih krajeva Indije, Nepala i drugih zemalja Azije. Mnogi dolaze na prevaru raznih agenata koji im obećavaju dobru zaradu i uvjete. Ljudi iz ekstremnog siromaštva dolaze u Katar kako bi zaradili novac za svoje obitelji, no mnogi od njih, kada dospiju do Katara – i pritom agentima plate “troškove – shvaćaju kako zapravo postaju zarobljenici. Poslodavci im uzimaju dokumente i putovnice, od plaće često ne dobiju ništa, a rade – u pravom smislu te riječi – do smrti.Prema analizama pojedinih skupina, do početka svjetskog prvenstva 2022. u Kataru bi moglo život izgubiti i do 4,000 radnika.

Iz FIFA-e pak poručuju kako “ne mogu previše učiniti po pitanju robovlasničkih radnih uvjeta za migrante”. No, pojedini FIFA-ini dužnosnici, prema pisanju njemačkog lista Die Welt, ističu kako je dodjeljivanje prvenstva Kataru bila “velika pogreška” te neki, navodno, otvoreno razmišljaju o prebacivanju prvenstva u neku drugu zemlju.No, uz poneku kritiku i izvještaj, nitko zapravo ne čini ništa da bi se ova strašna situacija i eksploatacija zaustavila. Politika svakako igra važnu ulogu – Katar je “važan saveznik” Zapadnih sila, jedan od ključnih faktora indirektne agresije prema Siriji i šire destabilizacije u regiji.

U isto vrijeme dok prevreni, obespravljeni, izrabljivani radnici umiru svakodnevno u robovlasničkim uvjetima, većina medija je okupirana intenzivnim blaćenjem i anti-kampanjom, kakva nije viđena ni u vrijeme Hladnog rata, kontra Olimpijskih igara koje se održavaju u ruskom Sočiju.

Ovaj teror, koji upravo traje, nad ljudima u Kataru prolazi gotovo neopaženo u Zapadnim medijima, dok se protiv sportske manifestacije u Rusiji kreće napadom iz svih oružja. Tako je prije 10 dana nimalo ugledan, ali iznimno utjecajan, britanski list The Daily Mail, objavio tekst o Sočiju s ovim naslovom: “Gangsterske Igre: Podupiranje Putinovog ubijačkog i korumpiranog režima, Olimpijski pokret si je dozvolio da bude otet od strane zla – kao što ga je ranije oteo Hitler“.

Novinarstvo već godinama jest u strmoglavnoj silaznoj putanji i postaje alat propagande, no ovo su već neki sasvim novi horizonti za kojima se nije posezalo čak ni u vrijeme najvećih hladnoratovskih tenzija.

Isti ti mediji – koji su danima vrištali “bojkotirajte Soči” će vjerojatno 2022. hvaliti Katar kao “simbol uspjeha u regiji”.

Ovi mrtvi radnici ne smiju postati “samo statistika”, ovo je prešutno odobravanje najmračnije eksploatacije u 21. stoljeću i jedna velika sramota za sve one koji su svojim stavom i šutnjom omogućili da se ovako nešto događa i nastavi se događati.

izvor:Advance.hr

Što vi mislite o ovoj temi?

Advertisement
Komentiraj
Advertisement

Komentari