Iz Svijeta
ISIL se ne može pobijediti samo udarima iz zraka

Borbeni napori protiv vojske Islamske države u Iraku i Levantu (IS ili ISIL) ulaze u novu fazu – Pentagon je izvijestio da se “vojna akciju protiv terorista IS-a vodi uz pomoć lovaca, bombardera i raketa Tomahawk”, a u akciji uz snage SAD-a sudjeluju i partneri s Arapskog poluotoka.
Vojni analitičari s kojima smo razgovarali kažu da će Hrvatska sudjelovati tako što će iračkoj vojsci i kurdskim snagama koje se bore protiv boraca ISIL-a slati znatne količine oružja i vojne opreme iz naših zaliha – od pješačkog oružja preko protuoklopnog oružja do minobacača, mina, streljiva… Može se očekivati, kažu, kako će naša vojska sudjelovati i u obuci boraca koji se bore protiv ISIL-a.
Što SAD od Hrvatske kao saveznice uopće očekuje, pitali smo analitičara portala Obris.org Igora Tabaka.
Kako je naše zrakoplovstvo, kao i mornarica, tehnološki jako zastarjelo, ostaje naša kopnena vojska. No, budući da SAD kaže kako kopnenu vojsku neće slati u Irak i Siriju, kao mogućnost našeg angažmana ostaje obuka iračkih, kurdskih i sirijskih vojnika koji se bore protiv ISIL-a. Obuka se može događati i u inozemstvu i u Hrvatskoj. Uostalom, mi smo već u Hrvatskoj obučavali iračku vojsku – govori Tabak i dodaje kako je realno očekivati da će Hrvatska međunarodnoj koaliciji protiv ISIL-a pomagati i isporukom oružja i vojne opreme. Kurdima smo već isporučili pošiljku vojne tehnike, a prije dvije godine oružje smo, preko posrednika, slali i sirijskoj oporbi koja se borila protiv snaga Bashara al-Assada.
Vojni analitičar Fran Višnar sluti da će apetiti SAD-a prema saveznicima s vremenom biti sve veći, pogotovo ako zračni udari ne budu dali željene rezultate.
– Ne znam hoće li Hrvatska moći samo jednom nogom stajati u toj operaciji. Dakle, slanjem oružja i vojne opreme kurdskim i iračkim snagama koje se bore protiv ISIL-a te obukom vojnika. Naime, ISIL stalno jača i vrag je odnio šalu jer u Iraku su ozbiljno ugroženi američki geostrateški interesi. SAD nipošto ne može prihvatiti situaciju u kojoj bi ISIL kontrolirao iračku naftu. Takva sila kao što je ISIL ne može se pobijediti udarima iz zraka. Mora ih se poraziti kopnenom vojskom, i to najsuvremenijim snagama. SAD će morati okupiti koaliciju zemalja koje su spremne u Irak poslati svoje vojnike. Čak i ako udari iz zraka budu uspješni, to će SAD-u dati samo predah. Amerikanci jednostavno moraju imati snage spremne za kopnenu intervenciju – rekao je Višnar. Dodaje kako sve to ne znači da će Hrvatska svoje vojnike poslati u Irak i Siriju jer je raspoloženje javnosti takvo da Vlada, čak i kad bi tražila, za takvu akciju ne bi dobila podršku.
Sigurnosni rizici
Analitičar portala Obris.org Igor Tabak objašnjava da svaki angažman, pa tako i sudjelovanje Hrvatske u međunarodnoj koaliciji protiv ISIL-a predvođenoj SAD-om za sobom, naravno, povlači i određene sigurnosne rizike – ali kako je zasad fokus djelovanja pripadnika ISIL-a ponajprije usmjeren na Irak i Siriju, odnosno na stabiliziranje situacije u područjima koje su nakon vojnih akcija stavili pod svoju kontrolu.
Mogući scenariji: Hoće li zračni udari na ISIL biti dovoljni
1. Amerikanci sa saveznicima udaraju po ISIL-u iz zraka
Američko ratno zrakoplovstvo i ratna mornarica udaraju po položajima ISIL-a, a u akciju se uključuju i borbeni zrakoplovi saveznika. Hrvatska u ovoj fazi borbe protiv ISIL-a u Siriji i Iraku, naravno, ne sudjeluje.
2. Hrvatska može obučavati borce i slati oružje
Naravno da SAD od svojih saveznika očekuje da se uključe u napore za uništavanje ISIL-a. Mi ćemo vjerojatno slati oružje i vojnu opremu, a možemo i obučavati vojnike koji se bore protiv ISIL-a.
3. Moguće je i slanje kopnenih snaga u Irak
Ako zračni udari te kurdske i iračke snaga na tlu ne budu dovoljni, SAD će ići u okupljanje savezničkih kopnenih snaga spremnih za intervenciju
(MarkoŠpoljar/VL)
Što vi mislite o ovoj temi?
