Objavljeno

na

Luka Modrić najbolji nogometaš svijeta!

Čudesna nogometna priča Luke Modrića zaokružena je u londonskom Royal Albert Hallu nagradom za najboljeg nogometaša svijeta u izboru Međunarodne nogometne federacije (FIFA).

“Nikada nisam sumnjao u sebe, bez obzira što drugi jesu. Bilo je svakakvih priča, ali ja sam vjerovao do mogu doći do mjesta gdje sam sada, te stvari su mi bile dodatna motivacija. Jednostavno, nikada nisam odustao od svojih snova”, kazao je Modrić dan uoči najvažnije utakmice u povijesti hrvatskog nogometa, finala svjetskog prvenstva u Rusiji.

Upravo te rečenice možda i najbolje oslikavaju njegovu karijeru, snažan karakter i samopouzdanje. Modrić je prošao trnovit put do svjetske slave. Imao je teško djetinjstvo obilježeno ratom i odrastanjem u izbjeglištvu.

Djetinjstvo kakva su imala, nažalost, mnoga djeca u Hrvatskoj ratnih devedesetih. Sumnjalo se i u njegove igračke kvalitete. Imao je i još uvijek ima problema sa zakonom u Španjolskoj i Hrvatskoj.

No, Modrić je danas jedna od najvećih svjetskih nogometnih zvijezda, a nagrada za najboljeg nogometaša svijeta šlag je na tortu fantastične sezone u kojoj je osvojio srebro na svjetskom prvenstvu, čak pet klupskih trofeja s Real Madridom i tri najveća individualna priznanja koja neki nogometaš može dobiti.

Postao je najbolji nogometaš svijeta, najbolji nogometaš Europe i najbolji nogometaš svjetskog prvenstva.

Koliko je velik Modrićev uspjeh možda i najbolje oslikava podatak kako je Luka postao prvi nogometaš u posljednje 24 godine koji je u istoj godini dobio nagradu za najboljeg nogometaša svijeta i za najboljeg igrača svjetskog prvenstva. Posljednjem je to uspjelo Brazilcu Romariju 1994. godine.

Modrić je rođen u Zadru, a djetinjstvo je proveo u mjestu Modrići kraj Zatona Obrovačkog. Nažalost, njegovo bezbrižno odrastanje prekinula je srpska agresija. U prosincu 1991. četnici i pripadnici JNA ubili su njegovog djeda Luku, po kojem je dobio ime, zajedno s još nekoliko mještana. Nakon što mu je djed ubijen, Lukinu su kuću zapalili i cijela obitelj je zbog srpske agresije morala u izbjeglištvo preselivši se u Zadar gdje su bili smještni u hotelu Iž. Luka je svaki trenutak koristio za igru s loptom, pa tako kruži anegdota kako je maleni Luka razbio više prozora loptom nego srpske granate u napadima.

Luka je prve nogometne korake napravio u nogometnoj školi Zadra. Njegov talent je otkrio Tomislav Bašić, a zanimljivo unatoč darovitosti mnogi su smatrali kako je fizički slab i kako za njega nema budućnosti u nogometu.

No, Bašić je uvjerio čelnike Dinama kako neće pogriješiti ukoliko ga dovedu.

“Modrić je bio predodređen za to da postane vrhunski igrač, no ljudi su u to vrijeme krivo zaključivali jer je bio fizički slab,” kazao je Bašić koji je preminuo u veljači 2014.

Prve tri sezone je nastupao za kadetsku i juniorsku momčad ‘modrih’, a Dinamo ga je 2003. poslao u Zrinjski iz Mostara u kojem je sa samo 18 godina bio proglašen za igrača lige. Mnogo puta je Luka izjavio kako mu je iskustvo u Zrinjskom bilo neprocjenjivo i kako ga je to u jednu ruku i odgojilo kao igrača.

“Modrić je oduvijek pokazivao kreativnost i imao jedan urođeni dar. Uvijek bi pronašao način kako da se nametne u igri. Njemu nisu smetali teški tereni, uvijek se sve vrtjelo oko njega,” znao bi kazati Stjepan Deverić koji ga je vodio u Zrinjskom.

Nakon Mostara, u ljeto 2004. preselio u Zaprešić u redove Intera zajedno s Vedranom Ćorlukom, koji je tada također bio talent koji je obećavao. U ‘divu iz predgrađa’ ostavio je sjajan dojam, Inter je bio hit domaćeg prvenstva jer su sezonu završili kao viceprvaci Hrvatske i ‘modri’ su ga vratili s posudbe.

Tadašnji treneri Ilija Lončarević i Zvjezdan Cvetković nisu Modriću pružali učestale prilike za dokazivanje, a prekretnica je bila dovođenje Josipa Kužea na klupu u sezoni 2005/2006. Luka je igrao sve 32 utakmice u HNL-u, zabio je osam golova i dominirao u igri.

U redovima Dinama zadržao se tri i pol sezone osvojivši šest trofeja – tri naslova prvaka, dva Kupa i jedan Superkup. U lipnju 2008. je preselio u Tottenham za 19 milijuna eura. U dresu londonskog sastava je odigrao 159 utakmica postigavši 17 golova postavši jedan od ključnih igrača Spursa. Na ‘otoku’ se zadržao četiri godine, a u kolovozu 2012. je preselio u Real Madrid za 35 milijuna eura.

U redovima “Kraljevskog kluba” je do kraja razvio sve svoje potencijale postavši jedan od ključnih Realovih igrača. Do sada je za Real upisao 264 nastupa postigavši 13 golova i osvojivši čak 14 trofeja, pri čemu četiri Lige prvaka i jedno španjolsko prvenstvo.

Kao ‘klinac’ nastupao je za sve uzraste hrvatske reprezentacije, a za seniorsku vrstu je debitirao u ožujku 2006. godine u pobjedi (3-2) nad Argentinom, a prvi pogodak je zabio 16. kolovoza 2006. u Livornu u pobjedi 2-0 protiv tada aktualnih svjetskih prvaka Talijana.

Modrić je za reprezentaciju nastupio na tri svjetska prvenstva (2006, 2014, 2018) i tri europska prvenstva (2008, 2012, 2016), a srebro na SP-u u Rusiji je njegov najveći uspjeh. U dresu ‘Vatrenih’ upisao je 115 nastupa i postigao 14 golova. Više nastupa u hrvatskom dresu od njega ima samo Darijo Srna (134).

Modrić je od 2010. u braku s Vanjom Modrić s kojom ima troje djece – sina Ivana (8), te kćeri Emu (5) i Sofiju (2).

Objavio

Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić rekao je nakon poraza od Engleske kako je njegovim nogometašima nedostajalo koncentracije u posljednjih desetak minuta, što je posljedica velike fizičke iscrpljenosti, no da je ponosan na njih.

“Čestitam Engelskoj na prvom mjestu i pobjedi. U prvom poluvremenu smo mali sreće, nismo bili dobri. U drugom smo bolje zaigrali. Nakon vodstva imali smo neke prilike no nismo ih iskoristili. Primili smo zatim dva gola iz prekida”, rekao je Dalić na konferenciji za medije u Londonu.

“Nisam niti nezadovoljan, niti tužan jer smo muški odigrali utakmicu. Čestitam na tome svojim igračima”, dodao je.

Hrvatska je na koncu izgubila sa 1-2 u posljednjoj utakmici u skupini Lige nacija premda je vodila s 1-0. Englezi su tom pobjedom osvojili prvo mjesto u skupini, dok je Hrvatska ispala u drugi jakosni razred.

“Nedostatak snage je bio naš najveći problem. Nismo se oporavili kako treba nakon utakmice sa Španjolskom. U zadnjih deset minuta je igračima pala koncentracija. U tom drugom poluvremenu Englezi nisu imali prilika, mi smo pak igrali dobro no onda smo naivno primili dva gola iz prekida”, rekao je Dalić dodavši: “Energija, snaga i pad koncentracije bili su nam najveći problem. Vidjelo se to na Šimi Vrsaljku i Anti Rebiću”, dodao je.

Rekao je kako je u svlačionici zavladala tuga nakon poraza jer su igrači htjeli pobijediti.

“Imali smo sve na dlanu, pobjedu na Wembelyu… Tužni smo, nije lako igračima. Ovo je bila naša zadnja utakmica u sezoni no moraju biti ponosni, igrači moraju dići glavu. Pobijedili smo Španjolsku u posljednjim trenucima, sada smo pak izgubili na kraju, to je nogomet. Mi smo mala zemlja moramo biti ponosni na sebe, nemamo uvjete, a ostvarili smo sjajne rezultate ove godine”, istaknuo je.

Dalić najavljuje novi pohod Hrvatske, ovaj put na europski tron.

“Najveća meta i cilj nam je Europsko prvenstvo, sigurno možemo ponoviti uspjeh sa Svjetskog prvenstva. Ovo je sada bio veliki temelj za budućnost. U Ligi nacija su igrali mladi igrači, stvorili smo sinergiju s navijačima, to nam je dugo nedostajalo, oni će nas sada prati diljem svijeta. Nastavljamo dalje. Želimo ponoviti nešto slično na Europskom prvenstvu. Zato nam je poslužilo ovo natjecanje”, objasnio je Dalić.

Ne razmišlja o odlasku s klupe. Štoviše, najavio je nove pobjede u budućnosti.

“Kao trener imam uvijek visoke ambicije. Želim novi veliki rezultat s reprezentacijom”, naglasio je.

Objavio

Hrvatska nogometna reprezentacija nije izborila plasman na završni turnir Lige nacija nakon što je u posljednjem kolu skupine 4 u Londonu pred 90.000 gledatelja izgubila od Engleske sa 1-2.

Nažalost, “Vatreni” nisu uspjeli izboriti niti remi, pa su ispali iz elitnog razreda. Engleska je pobjedom osvojila prvo mjesto u skupini, Španjolska je druga, dok je Hrvatska trećim mjestom ispala u drugi jakosni razred.

Hrvatska je povela u 57. minuti golom Andreja Kramarića, izjednačio je Jesse Lingard u 78. minuti, a pobjedu domaćinu donio je Harry Kane u 85. minuti.

Hrvatska je trebala pobjedu za osvajanje prvog mjesta, ali i remi s postignutim golom kako ne bi ispala u niži rang natjecanja. Nažalost, niti jedno nismo uspjeli ostvariti premda smo poveli.

Hrvatska je već u drugoj minuti imala fantastičnu priliku kada je Rebić ispred sebe imao prazna vratar, ali je njegov udarac sa 20 metara otišao preko gola. U nastavku prvog dijela domaćin je dominirao i imao nekoliko sjajnih prilika. Najbolju priliku Englezi su imali u 11. minuti kada je Sterling pobjegao hrvatskoj obrani i sam izbio ispred Kalinića, ali je hrvatski vratar obranio njegov udarac.

Hrvatska je povela u 57. minuti golom Andreja Kramarića. Brekalo je povukao kontru, gurnuo do Vlašića koji je produžio u kazneni prostor do Kramarića. Napadač Hoffenheima je napravio nekoliko lažnjaka i potom pogodio mrežu nemoćnog Pickforda za vodstvo svjetskih doprvaka.

Engleska je izjednačila u 78. minuti. Gomez je ubacio iz auta, lopta je došla do Kanea koji ju je gurnuo ispod Kalinića, a na gol-liniji Lingard ju je ugurao u mrežu. Nažalost, u 85. minuti domaćin je u potpunosti okrenuo rezultat. Chilwell je ubacio iz slobodnog udarca, a Kane klizećim startom u kaznenom prostoru zabio za 2-1.

Hrvatska je Ligu nacija otvorila 0-6 porazom protiv Španjolske, a potom je na Rujevici odigrala 0-0 protiv Engleske. Nakon dva kola imali smo samo jedan bod uz očajnu razliku pogodaka 0-6. Prilika nam se otvorila kada je Engleska u Sevilli pobijedila Španjolsku sa 3-2. “Vatreni” su tada došli u priliku da s dvije pobjede osvoje prvo mjesto. Prvi korak prema Final Fouru napravili smo u Zagrebu pobjedom protiv ‘furije’ sa 3-2, a nažalost, na Wembleyju smo bili korak do slavlja, ali nismo izdržali.

Završni turnir Lige nacija igrat će se od 5. do 9.- lipnja, a plasman na FF je osim Engleske do sada izborio i Portugal.

Engleska – HRVATSKA 2-1 (Pickford 78, Kane 85 / Kramarić 57)