Šport

Niko Kovač osvojio svoj prvi trenerski naslov prvaka!

Objavljeno

na

Njemački nogometni velikan Bayern, kojeg vodi hrvatski stručnjak Niko Kovač, osvojio je naslov prvaka nakon što je u zadnjem kolu pobijedio Eintracht Frankfurt sa 5-1 i završio sezonu s dva boda više od Borussije Dortmund.

Bila je to velika pobjeda za hrvatskog stručnjaka koji je sezonu punu problema i stresova okončao na impresivan način dočekavši ovacije prepune Allianz Arene.

Kovaču je to bio drugi trofej na klupi Bayerna nakon što je osvojio Superkup početkom sezone pobjedom 5-0 upravo protiv Eintrachta, a već 25. svibnja ga očekuje i finale Kupa protiv RB Leipziga.

Uoči zadnjeg kola Bayern je imao dva boda više od Borussije Dortmund i trebao mu je bod protiv Eintrachta za sedmi uzastopni naslov. Borussija je pak u zadnjem kolu gostovala kod imenjaka iz Moenchengladbacha i igrala joj je samo pobjeda i poraz Bayerna.

Momčad Nike Kovača je sjajno otvorila susret i već nakon četiri minute je povela golom Kingsleya Comana. U minutama koje su uslijedile Bavarci su imali još nekoliko sjajnih prilika i sve su mogli riješiti u prvom dijelu, no Kevin Trapp je branio sjajno zaustavivši udarce Roberta Lewandovskog, Thomasa Mullera i Sergea Gnabrya.

Za sve promašaje Bayern je kažnjen u 50. minuti kada je Sebastien Haller izjednačio nakon ubačaja iz kornera. No radost gostiju kratko je trajala, svega četiri minute kasnije David Alaba je vratio Bayern u prednost. Pucao je Muller, Trapp je obranio, a Alaba pospremio odbijanac.

U 58. minuti Renato Sanchez je trećim golom približio domaćine pobjedi, a sve dvojbe je razriješio Franck Ribery pogotkom u 73. minuti. Francuski majstor se tako na najljepši mogući način oprostio od Bayerna u čijem dresu je igrao posljednjih 12 sezona, te upisao 424 nastupa i postigao 124 gola.

Do kraja utakmice među strijelce se upisala još jedna legenda kluba, Arjen Robben koji, poput Riberyja, napušta klub na kraju sezone. Za Nizozemca je to bio 308. nastup za Bayern i 144 pogodak. Ante Rebić je za goste igrao do 64. minute.

Borussija Dortmund je slavila sa 2-0 golovima Jadona Sancha (45) i Marca Reusa (54) i mogla je na koncu tek čestitati Bayernu na naslovu prvaka.

Bayern je slabo ušao u sezonu i nakon 15 kola imao je čak devet bodova zaostatka za Borussijom i činilo se kako će biti nemoguća misija nadoknaditi tako veliki zaostatak.

Na pola sezone Borussija je imala šest bodova višak, a nakon 20 kola velikih sedam bodova plusa. Međutim, samo četiri kola kasnije Bayern je dostigao zaostatak i obje momčadi su nakon 24. kola imale po 54 boda.

Borussija je upala u veliku krizu i od 20. do 24. kola ostvarila je samo jednu pobjedu uz dva remija i poraz, dok su Bavarci nanizali četiri pobjede. U možda i ključnoj utakmici sezone Bayern je deklasirao Borussiju sa 5-0 i načinio ključni korak na putu prema rekordnom 29. naslovu prvaka.

U borbi za Ligu prvaka Bayer Leverkusen je na gostovanju pobijedio Herhu sa 5-1 preskočivši Borussiju Moenchengladbach. Strijelci za ‘apotekare’ bili su Havertz (28), Alario (39, 73, 88) i Brandt (53), dok je pogodak za domaćine zabio Lazaro (35). Tin Jedvaj nije igrao za Bayer.

Hoffenheim je lovio pobjedu na gostovanju kod Mainza u borbi za Europu, ali je na koncu izgubio sa 2-4 premda je nakon 35 minuta vodio 2-0. Međutim, u 41. minuti je ostao s igračem manje nakon što je isključen Cristoph Baumgartner, što je domaćin iskoristio i u drugom dijelu okrenuo rezultat sa četiri gola.

Gosti su poveli u 13. minuti preko Belfodila, a u 35. minuti je svojim 17. pogotkom ove sezone Andrej Kramarić povisio na 2-0. No, uslijedio je veliki obrat, a strijelci za Mainz bili su Brosinski (66-11m), Boetius (83, 90) i Mateta (90+3).

Među strijelce se upisao i Josip Brekalo u 8-1 pobjedi Wolfsburga protiv Augsburga. Junak utakmice bio je Wout Weghorst s tri gol i jednom asistencijom.

Na koncu je Bayern osvojio prvo mjesto sa 78 bodova, Borussija Dortmund je druga sa 76 bodova, RB Leipzig na trećem mjestu ima 66 bodova, a Bayer Leverkusen je zauzeo četvrtu poziciju sa 58 bodova.

Iz lige ispadaju Hannover i Nurnberg, a Stuttgart će igrati dodatne kvalifikacije.

Bayern – Eintracht 5-1 (Coman 4, Alaba 53, Sanches 58, Ribery 73, Robben 78, / Haller 50)

Šport

Liverpool pobjednik UEFA-inog Superkupa nakon drame izvođenja jedanaesteraca!

Objavljeno

na

Objavio

Istanbul je ponovno bio sretan za Liverpool, a baš kao što su 2005. naslov prvaka Europe u ovom gradu osvojili raspucavanjem sa 11 metara, tako su po četvrti put u povijesti osvojili i UEFA Super kup svladavši Chelsea sa 3-2 (2-2, 1-1).

Španjolski vratar Adrian postao je junakom Liverpoolove pobjede, jer je u petoj seriji raspucavanja obranio udarac Tammyja Abrahama koji je loptu poslao po sredini vrata, ali je vratar Liverpoola pročitao njegovu namjeru i nogom obranio udarac. Slavlje Liverpoolovih igrača moglo je početi.

U prvom Super kupu u kojem su se sastala dva engleska kluba, svladali su Chelsea kojemu je to bio treći poraz u ovom natjecanju. Ostali su na jedinom trofeju osvojenom 1998. godine, a jedina su momčad koja je dvaput na jedanaesterce izgubila Super kup.

Dvoboj je odlično počeo za momčad Franka Lamparda. Francuski napadač Olivier Giroud doveo je Chelsea u vodstvo u 36. minuti na asistenciju američkog reprezentativca Christiana Pulišića. Liverpool je do izjednačujućeg pogotka stigao već u trećoj minuti drugog poluvremena. Strijelac je bio Snegalac Sadio Mane, a asistent Brazilac Roberto Firmino koji je ušao u igru na početku drugog dijela.

Do kraja osnovnog dijela rezultat je ostao 1-1. U produžetku je Liverpool poveo sa 2-1 pogotkom Manea u 95. minuti, a u ulozi asistenta ponovno je bio Firmino. Chelsea je do izjednačujućeg pogotka došao u 101. minuti, nakon što je francuska sutkinja Stephanie Frappart dosudila kazneni udarac, a siguran realizator bio je Jorginho. Do isteka produžetka više nije bilo golova pa je odluka o pobjedniku Super kupa po drugi put u povijesti pala udarcima sa 11 metara.

Za Liverpool su redom bili precizni Firmino, Fabinho, Origi, Alexander-Arnold i Salah, iako je dvaput Kepa pročitao stranu i imao loptu na ruci. Za Chelsea su precizni izvođači bili Jorginho, Barkley, Mount i Emerson.

Mateo Kovačić je bio u početnoj postavi Franka Lamparda i dobro obavio posao u veznom redu, kako u defenzivi, tako i u izgradnji akcija, a u 32. minuti ga je Liverpoolov vratar Adrian padom u noge spriječio da se upiše u strijelce.

Hrvatski reprezentativac je iz igre izašao u 101. minuti, kad ga je zamijenio Ross Barkley. Nažalost, promašajem Abrahama s bijele točke hrvatski reprezentativac ostao je na dva Super kupa osvojena u s Real Madridom (2016. i 2017.).

Bio je to šesti nastup Liverpoola u europskom Super kupu, a “crveni” su po četvrti put postali pobjednicima. Liverpool je bio i posljednji engleski klub koji je osvojio ovaj pehar, kad je 2005. godine u produžetku nadigrao moskovski CSKA.

Chelsea je četvrti put bio u borbi za europski Super kup. “Plavi” su jedini put podigli ovaj trofej 1998. pobjedom nad Real Madridom, a dvaput zaredom su poraženi u finalima: 2012. od Atletico Madrida, a 2013. godine od Bayerna nakon raspucavanja sa 11 metara.

Utakmica na Bešiktaš Parku u Istanbulu ostat će upamćena i kao prvi dvoboj nogometaša najviše europske razine u kojem je pravdu dijelila sutkinja. Ta je čast pripala Francuskinji Stephanie Frappart, a pomagale su joj sunarodnjaknja Manuela Nicolosi i  Irkinja Michelle O’Neill.

LIVERPOOL – CHELSEA 3-2 (2-2, 1-1, 0-1)

Istanbul. Bešiktaš Park. Sutkinja: Stephanie Frappart (Francuska).

Strijelci: 0-1 Olivier Giroud (36), 1-1 Sadio Mane (48), 2-1 Sadio Mane (95), 2-2 Jorginho (101 – 11m)

Jedanaesterci: 1-0 Firmino, 1-1 Jorginho, 2-1 Fabinho, 2-2 Barkley, 3-2 Origi, 3-3 Mount, 4-3 Alexandre-Arnold, 4-4 Emerson, 5-4 Salah, Abraham – Adrian obranio

LIVERPOOL: Adrian – Gomez, Matip, van Dijk, Robertson (od 91. Alexander-Arnold) – Milner (od 64. Wijnaldum), Fabinho, Henderson – Oxlade-Chamberlain (od 46. Firmino), Salah, Mane (od 103. Origi)

CHELSEA: Kepa – Azpilicueta, Zouma, A. Christensen (od 85. Tomori), Emerson – Jorginho, Kante, Kovačić (od 101. Barkley) – Pulišić (od 74. Mount), Giroud (od 74. Abraham), Pedro Rodriguez

(Hina)

Nastavi čitati

Šport

Rapsodija Dinama u Budimpešti: Svladali Ferencvaroš i osigurali europsku jesen!

Objavljeno

na

Objavio

Nogometaši zagrebačkog Dinama plasirali su se u posljednje, 4. pretkolo Lige prvaka zahvaljujući visokoj 4-0 (1-0) gostujućoj pobjedi protiv mađarskog Ferencvarosa u uzvratnoj utakmici 3. pretkola igranoj u utorak u Budimpešti.

Uz 1-1 iz prve utakmice prije tjedan dana u Zagrebu Dinamo je prošao dalje s ukupnih 5-1.

Strijelci za Dinamo bili su Ademi (16), Petković (47), Olmo (55) i Gojak (79).

Hrvatski je prvak do prednosti u uzvratu stigao zahvaljujući novom odličnom potezu Španjolca Olma koji je iz teške situacije uspio ubaciti loptu u kazneni prostor domaćih u koji je pravovremeno utrčao kapetan Ademi i smireno svladao Dibusza.

Domaći su uspjeli zagospodariti terenom samo u završnici prvog poluvremena, a tada je i stigla njihova najbolja prilika za izjednačenje. Ipak, udarac Sigera sa 20-ak metara na isteku sudačke nadoknade zaustavila je vratnica.

Dinamo je pitanje konačnog pobjednika riješio početkom drugog poluvremena. Oršić je u 47. minuti prošao po lijevom krilu i uposlio Petkovića koji je u padu sa sedam-osam metara pogodio bliži kut suparničkog gola. U tom je trenutku bilo jasno kako Ferencvarosu treba čudo, odnosno tri uzastopna postignuta pogotka, za preokret.

A da domaći niti ne pomišljaju na preokret pobrinuli su se Olomo i Ademi. Ponovno je Španjolac odlično vidio utrčavanje svog kapetana u suparnički kazneni prostor, uslijedila je povratna lopta Ademija na vrh kaznenog prostora odakle je Olmo pogodio sam donji desni kut nemoćnog Dibusza.

Konačnih 4-0 postavio je Gojak nakon pogreške mađarskog vratara. Dibusz nije uspio ukrotiti udarac Majera sa 25 metara, lopta se odbila na 16 metara do Gojaka koji ju je proslijedio u mrežu.

Imao je Dinamo priliku i za peti pogodak no Petković je u 89. minuti promašio kazneni udarac kojega je izborio Oršić.

Dinamo će u 4. pretkolu igrati protiv norveškog Rosenborga koji je i u uzvratnom susretu 3. pretkola, ovoga puta na svom terenu, svladao slovenski Maribor sa 3-1 te tako s ukupnih 6-2 izborio prolazak dalje.

Prvu utakmicu Dinamo i Rosenborg će igrati u Zagrebu 21. kolovoza, dok je uzvrat u Trondheimu 27. kolovoza. oba dvoboja počet će u 21 sat. Ukupni pobjednik dvoboja Dinama i Rosenborga nastupit će u natjecanju po skupinama Lige prvaka.