Šport

Njemačka domaćin Europskog nogometnog prvenstva 2024. godine!

Objavljeno

na

Predsjednik Europskog nogometnog saveza (UEFA) Aleksander Čeferin objavio je u četvrtak kako će domaćin EURA 2024. godine biti Njemačka.

Uz Njemačku, kandidat za EURO 2024. bila je i Turska kojoj je ovo četvrta neuspješna kandidatura, nakon 2008., 2012. i 2016.

Njemačka će tako po drugi puta ugostiti prvenstvo Starog kontinenta, prvi puta je domaćin bila 1988. godine. Tada je na završnom turniru nastupilo osam reprezentacija, dok će ih 2024. biti 24.

Posljednji put Njemačka je bila domaćin nekog velikog nogometnog natjecanja 2006. godine kada se igralo Svjetsko prvenstvo.

EURO 2024. igrat će se na 10 stadiona, a finale bi se trebalo igrati u Berlinu ili Muenchenu.

Sljedeći EURO 2020. igrat će se u 12 različitih gradova u isto toliko zemalja, a polufinala i finale će se igrati u Londonu na Wembleyu.

Objavio

Nakon pet uzastopnih pobjeda u prvoj fazi Svjetskog rukometnog prvenstva 2019., hrvatski su rukometaši doživjeli prvi poraz.

U prvom susretu drugog kruga svjetskog rukometnog prvenstva u Njemačkoj i Danskoj, hrvatska reprezentacija je u Koelnu neočekivano izgubila od Brazila 26-29 (13-17) ugrozivši plasmanu u polufinale.

Bila je to utakmica u kojoj Hrvatska nije imala pravo na pogrešku. Pobjeda je donosila nešto lakši put prema polufinalu, ali i osigurala osvajanje najmanje šestog mjesta koje osigurava plasman u kvalifikacije za olimpijske igre u Tokiju što je uoči SP-a označeno kao glavni cilj.

Nažalost, ‘kauboji’ su odigrali neobjašnjivo loše i upisali težak poraz nakon kojeg će biti iznimno teško ući u borbi za medalje.

Hrvatska je očajno ušla u utakmicu i već nakon 10 minuta je gubila s pet golova razlike, a Brazil je u jednom trenutku imao i +6 (11-5, 12-6). Na odmor se otišlo s brazilskim vodstvom 17-13. Kakva je bila naša igra u prvom poluvremenu najbolje pokazuje podatak kako smo protiv Španjolske u cijelom susretu primili 19 golova, a protiv Brazila u prvih 30 minuta čak 17 golova.

Niti nastavak nije donio promjenu naše igre i Brazil je u 37. minuti imao novih šest golova prednosti (21-15). Tračak nade se pojavio osam minuta prije kraja kada smo smanjili na minus tri (23-26), a potom sa dva brza gola smanjili smo na svega pogodak zaostatka (25-26). Nažalost, četiri minute prije kraja Brazil je pobjegao na velikih tri razlike (28-25) i uspio je prednost obraniti do kraja.

U brazilskim redovima najefikasniji su bili Haniel Langaro s devet golova, Felipe Borges s pet golova, te Alexandro Pozzer sa četiri gola. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak sa šest, te Luka Stepančić, Manuel Štrlek i Zlatko Horvat sa po pet bodova.

Hrvatskoj sada predstoje dvije najteže utakmice u skupini protiv Njemačke i Francuske i trebat će nam, po svemu sudeći, dvije pobjede za polufinale. ‘Kauboji’ će protiv Njemačke igrati u ponedjeljak u 20.30 sati, a protiv Francuske u srijedu u 18.00 sati.

Njemačka i Francuska imaju po pet bodova, dok je Hrvatska treća sa četiri boda. Španjolska i Brazil imaju po dva boda, a Island je posljednji bez bodova.

Objavio

Hrvatska momčad se sastoji od niza kvalitetnih igrača, no njihova najveća vrijednost jest što na ovom svjetskom prvenstvu igraju momčadski, strastveno i sa srcem, kazao je o hrvatskoj rukometnoj reprezentaciji njemački izbornik Christian Prokop.

Hrvatska će igrati s Njemačkom u ponedjeljak u Koelnu, a prije toga će se “Kauboji” sučeliti Brazilu u nedjelju, a domaćini Svjetskog prenstva igraju s Islandom u subotu.

“Apsolutna hrvatska zvijezda je Domagoj Duvnjak, igrač kojeg poznajem i znam što je u stanju uraditi. Bio je najbolji na svijetu kada je 2009. došao u Bundesligu, u HSV, a sada je zvijezda u Kielu. Radi se o igraču koji donosi prevagu i nadam se da su moji igrači svjesni koliko im može nauditi”, kazao je Prokop, nastavivši:

“Hrvatska nema samo Duvnjaka, imaju još dvojicu vrhunskih playmakera i na toj su poziciji najjači na svijetu. I Karačić i Cindrić su sposobni razigrati suigrače, ali mogu i sami odlučiti susrete svojom pojedinačnom kvalitetom. Pogledajte samo što su uradili Španjolskoj. Bit će to vjerojatno najteža utakmica za Njemačku u drugom krugu”, kazao je Prokop.

Nijemci od svojih rukometaša očekuju proboj u polufinale, a interes za SP je ogroman i raste iz dana u dan. Tako je objavljeno da je zadnju utakmicu u skupini protiv Srbije u Berlinu pratilo skoro 7 milijuna TV-gledatelja, što su brojke koje se mogu usporediti samo s praćenjem Elfa, nogometne reprezentacije. U Koelnu se od ranog jutra stvaraju dugi redovi navijača pred blagajnama koje prodaju ulaznice.

Hrvatska vodi u skupini s maksimalna četiri boda, Njemačka i Francuska imaju po tri, a Španjolska dva boda. Dvije prvoplasirane reprezentacije iz skupine idu u polufinale u Hamburg.

Utakmica Njemačka – Hrvatska igrat će u koelnskoj Lanxess Areni, predivnoj dvorani izgrađenoj 1998. godine i kapaciteta 18.500 gledateja za sportske i 20.700 gledatelja za koncertna događanja.

U toj dvorani igraju hokejaši Koelner Haiea, pa je to ujedno i najveća dvorana izvan Sjeverne Amerike u kojoj se igraju susreti hokeja na ledu.

Na Svjetskom rukometnom prvenstvu 2007. godine, kojem je također domaćin bila Njemačka, u Lanxess Areni se igralo finale.