Šport

Predsjednica bodrila hrvatske vaterpoliste u Vukovaru

Objavljeno

na

U 5. kolu B skupine Svjetske vaterpolske lige Hrvatska je u utorak u Vukovaru pobijedila Francusku sa 16:6  (5:3, 6:1, 2:0, 3:2)  i kolo prije kraja zadržala je vodeće mjesto u skupini koje vodi na završni turnir Svjetske lige.

Veliku pozornost pobudila je utakmica hrvatske vaterpolske reprezentacije u Vukovaru, jer je to bio prvi nastup jedne nacionalne selekcije u gradu heroju, pa nije ni čudo što je svih 700 mjesta u novoizgrađenom bazenu bilo popunjeno.

Među gledateljima su bili predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac i državna tajnica Središnjeg državnog ureda za šport Janica Kostelić, te brojni drugi ugledni gosti.

Reprezentacija Hrvatske nastupila je u najjačem sastavu, a kako je u 2. kolu “kombinirana” momčad Hrvatske u Montpellieru pobijedila sa 14:9, ništa drugo osim uvjerljive pobjede odabranika Ivice Tucka i nije se ni moglo očekivati, jer je razlika u klasi bila očita.

Uostalom u dosadašnjih 11 susreta Hrvatska je pobijedila u deset, a jedini poraz od Francuza naši su vaterpolisti pretrpjeli na OI u Rio de Janeiru.

Momčad Francuske, koju vodi mladi zagrebački stručnjak Hrvoje Hrestak, samo je u prvoj četvrtini donekle mogla parirati Hrvatskoj, pa su u petoj minuti zahvaljujući dvostrukom strijelcu Ugu Crousillatu i centru Blaryu imali rezultat 3:3 , a sve ostalo pripalo je našim reprezentativcima koji su i plivački i tjelesno nadvisili Francuze.

Hrvatsku od finalnog turnira osam najboljih momčadi dijeli još samo pobjeda u posljednjem kolu u kojem će 11. travnja u Šibeniku igrati protiv Nizozemske.

HRVATSKA: Bijač, Macan, Buljubašić 2, Lončar 3, Joković, Bukić 1, Petković 1,  Bušlje 1, Sukno 3 (2), Krapić 1, Šetka 2,  Garcia 2,  Marcelić.

FRANCUSKA: Fontani, Saudadier, Bachelier,  Khasz,  Blary 2, Rocchietta 1, Crousillat 2,  Guillaume, Marzouki, Kovačević, Vanpeperstrate, Cannone 1, Hovhannisyan.

Objavio

Hrvatski vaterpolisti u nedjelju su u finalu završnog turnira Svjetske lige u Beogradu izgubili od Srbije sa 11-12 (3-1, 2-5, 3-1, 3-5). Tako je Srbija izborila nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju sljedeće godine, dok će Hrvatska imati prigodu plasman na OI izboriti na sljedećim natjecanjima.

U vaterpolskom klasiku koji je donio puno preokreta i uzbuđenja, utakmica je odlučena u uzbudljivoj završnici, a treba napomenuti da je posljednja četvrtina odigrana po vrlo jakoj kiši.

Hrvati su odlično krenuli i nakon 9 minuta vodili su 4-1. No, u drugoj četvrtini Srbija je zabila pet golova u nizu i prelazi u vodstvo. Hrvatski vaterpolisti brzo su se oporavili od šoka i u trećoj četvrtini ponovno su u prednosti. Minimalno vodstvo Hrvati su držali i većim dijelom zadnje dionice, ali u završnici briljirao je srpski vaterpolist Filip Filipović, koji je zabio tri pogotka, uključujući i peterac 17 sekundi prije kraja za pobjedu 12-11.

Pokušala je Hrvatska u posljednjih 17 sekundi doći do izjednačenja, i vratar Marko Bijač je krenuo u napad i upravo je on dobio priliku za zadnji šut, ali je bio neprecizan.
Najefikasniji igrač u hrvatskim redovima bio je Ante Vukičević sa pet golova, dok je Loren Fatović zabio dva. Kod Srbije istaknuli su se Dušan Mandić i Filip Filipović sa po četiri pogotka.

Vaterpolisti Australije osvojili su treće mjesto pobijedivši Španjolsku sa 11-10 (3-1, 2-3, 4-4, 2-2).

Objavio

FINA super finale Svjetske lige dočekalo je i svoje finaliste. Reprezentacije su to Srbije i Hrvatske. Barakude su u posljednjoj utakmici dana zabilježile fenomenalnu pobjedu nad odličnom reprezentacijom Španjolske rezultatom 10:8 (5:1, 3:2, 2:4, 0:1) te se izborila za mjesto drugog finalista na turniru. Sutra u 16:45 očekuje nas sraz i veliki vaterpolo duel ovih dviju momčadi.

– Otvorili smo utakmicu na fantastičan način, mentalno i psihički pripremljeni, držali se svega onoga što smo dogovorili, izanalizirali sve što nas eventualno može dovesti u neke probleme i izreagirali odlično. U jednom trenutnku smo ušli u malo zasičenje uvjetovano umorom, no morate razumjeti da ovo nije normalan ritam. Sada je bitno, odmoriti se i regenerirati se, znamo što je Srbija. Ali kao što rekoh, gdje ćeš veće stvari i zadovoljstva nego igrati tu na Tašmajdanu za takav ulog, za Tokijo, protiv takve reprezentacije. To je ono za što se trenira, živi, sanja. Ja ću tako dočekati utakmicu i siguran sam da ću to prenijeti i na svoje momke i da ćemo svi zajedno sutra dat srca da budemo bolji. Ukoliko ne uspijemo, Bože moj,to je sport, ali javjerujem da imamo svoje itekako dobre izglede za pobjedu. – najavio je izbornik Tucak.

Srbija je nešto ranije danas svojom pobjedom nad Australijom rezultatom 16:11 prva osigurala finale, te nas sutra u 16:45 očekuje nas sraz i veliki vaterpolo duel ovih dviju momčadi.

– Igrali smo sa Srbijom već u skupini, tada su oni bili malo sretniji i spretniji i pobjedili no ponovo imamo šansu ispraviti to, očekuje nas odlična utakmica. Nadam se pobjedi. – rekao je Lovre Miloš, reprezentativac.

Marko Bijač proglašen je najboljim igračem utakmice što je definitivno zaslužio s čak 16 ostvarenih obrana, dok su najviše golova zabilježili Vrlić i Garcia s dva ostvarena pogotka, a Benić, Fatović, Lončar, Joković, Buljubašić i Šetka po pogodak.

– Zasluženo ulazimo u finale, idemo po ono što smo došli. Sutra ćemo pokušati osigurati našu vizu za Tokio. Iako je Srbija blagi favorit s obzirom da igraju pred domaćom publikom mi se ne namjeravamo predavati. Nadam se da će sutra biti pune tribine i da ćemo odigrati odličnu utakmicu, a onda što bude. Naravno, vjerujem u našu pobjedu. Srbija nije lagan protivnik, dobri su na svakoj poziciji i biti će velika borba sutra. – zaključio je kapetan reprezentacije Andro Bušlje.