Šport

Rapsodija Dinama u Budimpešti: Svladali Ferencvaroš i osigurali europsku jesen!

Objavljeno

na

Nogometaši zagrebačkog Dinama plasirali su se u posljednje, 4. pretkolo Lige prvaka zahvaljujući visokoj 4-0 (1-0) gostujućoj pobjedi protiv mađarskog Ferencvarosa u uzvratnoj utakmici 3. pretkola igranoj u utorak u Budimpešti.

Uz 1-1 iz prve utakmice prije tjedan dana u Zagrebu Dinamo je prošao dalje s ukupnih 5-1.

Strijelci za Dinamo bili su Ademi (16), Petković (47), Olmo (55) i Gojak (79).

Hrvatski je prvak do prednosti u uzvratu stigao zahvaljujući novom odličnom potezu Španjolca Olma koji je iz teške situacije uspio ubaciti loptu u kazneni prostor domaćih u koji je pravovremeno utrčao kapetan Ademi i smireno svladao Dibusza.

Domaći su uspjeli zagospodariti terenom samo u završnici prvog poluvremena, a tada je i stigla njihova najbolja prilika za izjednačenje. Ipak, udarac Sigera sa 20-ak metara na isteku sudačke nadoknade zaustavila je vratnica.

Dinamo je pitanje konačnog pobjednika riješio početkom drugog poluvremena. Oršić je u 47. minuti prošao po lijevom krilu i uposlio Petkovića koji je u padu sa sedam-osam metara pogodio bliži kut suparničkog gola. U tom je trenutku bilo jasno kako Ferencvarosu treba čudo, odnosno tri uzastopna postignuta pogotka, za preokret.

A da domaći niti ne pomišljaju na preokret pobrinuli su se Olomo i Ademi. Ponovno je Španjolac odlično vidio utrčavanje svog kapetana u suparnički kazneni prostor, uslijedila je povratna lopta Ademija na vrh kaznenog prostora odakle je Olmo pogodio sam donji desni kut nemoćnog Dibusza.

Konačnih 4-0 postavio je Gojak nakon pogreške mađarskog vratara. Dibusz nije uspio ukrotiti udarac Majera sa 25 metara, lopta se odbila na 16 metara do Gojaka koji ju je proslijedio u mrežu.

Imao je Dinamo priliku i za peti pogodak no Petković je u 89. minuti promašio kazneni udarac kojega je izborio Oršić.

Dinamo će u 4. pretkolu igrati protiv norveškog Rosenborga koji je i u uzvratnom susretu 3. pretkola, ovoga puta na svom terenu, svladao slovenski Maribor sa 3-1 te tako s ukupnih 6-2 izborio prolazak dalje.

Prvu utakmicu Dinamo i Rosenborg će igrati u Zagrebu 21. kolovoza, dok je uzvrat u Trondheimu 27. kolovoza. oba dvoboja počet će u 21 sat. Ukupni pobjednik dvoboja Dinama i Rosenborga nastupit će u natjecanju po skupinama Lige prvaka.

Objavio

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić objavio je u ponedjeljak popis igrača za predstojeće kvalifikacijske utakmice za Euro 2020. protiv Slovačke i Azerbajdžana.

Svjetski doprvaci otvaraju jesenski dio kvalifikacija s dva vezana gostovanja – 6. rujna igraju protiv Slovačke u Trnavi, a potom putuju u Baku gdje 9. rujna igraju protiv Azerbajdžana.

Dalić je za tu akciju pozvao 23 nogometaša koje predvodi kapetan Luka Modrić, a među reprezentativcima je po prvi puta i Dinamov krilni napadač Mislav Oršić. Dalić je uputio i pet pretpoziva, uključujući Andreju Kramariću koji će biti pozvan ako uspije zaliječiti aktualnu ozljedu.

Bude li potrebe, Dalić će A reprezentaciji priključiti i nekoga od mladih reprezentativaca u dogovoru s Nenadom Gračanom.

Reprezentacija se okuplja 2. rujna u Zagrebu gdje će trenirati do putovanja u Slovačku koje je zakazano za 5. rujna.

Popis pozvanih igrača za utakmice sa Slovačkom i Azerbajdžanom:

Vratari: Lovre Kalinić (Aston Villa), Dominik Livaković (GNK Dinamo), Simon Sluga (Lutton Town)

Obrambeni: Domagoj Vida (Bešiktaš), Dejan Lovren (Liverpool), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen), Matej Mitrović (Club Brugge), Borna Barišić (Glasgow Rangers), Karlo Bartolec (Kopenhagen), Mile Škorić (Osijek), Dario Melnjak (Çaykur Rizespor)

Vezni: Luka Modrić (Real Madrid), Ivan Rakitić (Barcelona), Mateo Kovačić (Chelsea), Milan Badelj (Firentina), Marcelo Brozović (Inter), Mario Pašalić (Atalanta), Nikola Vlašić (CSKA)

Napadači: Ivan Perišić (Bayern), Ante Rebić (Eintracht), Josip Brekalo (VfL Wolfsburg), Bruno Petković (GNK Dinamo), Mislav Oršić (GNK Dinamo)

Pretpozivi: Andrej Kramarić (Hoffenheim), Marko Rog (Cagliari), Filip Benković (Leicester City), Mijo Caktaš (Hajduk), Josip Juranović (Hajduk), Antonio Mirko Čolak (Rijeka)