Pratite nas

Šport

Rusiji zabrana nastupa na olimpijskim igrama i svjetskim prvenstvima u sljedeće četiri godine

Objavljeno

na

Rusiji je zabranjen nastup na olimpijskim igrama i na svjetskim prvenstvima u nizu sportova u sljedeće četiri godine, objavila je u ponedjeljak Svjetska antidopinška agencija (WADA) svoju odluku u slučaju manipuliranja rezultatima testiranja i prikrivanja organiziranog dopinga koji je provođen uz pomoć moskovskog laboratorija.

Izvršni odbor WADA-e svoju je odluku o suspenziji donio nakon što su njegovi članovi zaključili kako je u laboratoriju u Moskvi došlo do manipuliranja uzorcima, podmetanja lažnih dokaza i brisanja dokumenata koji su bili povezani s pozitivnim nalazima na testovima i pomoću kojih se lako moglo otkriti tko su sportaši koji su se služili nedopuštenim sredstvima.

Odluka Izvršnog odbora o kažnjavanju Rusije bila je jednoglasna, objavio je glasnogovornik Svjetske antidopinške agencije.

Ova kazna neće spriječiti nastupe ruskih sportaša koji se nisu ogriješili o WADA pravilnike, kao što je to bio slučaj i na posljednjim Zimskim olimpijskim igrama u Južnoj Koreji te na velikim atletskim natjecanjima, s obzirom da je Rusija pod djelomičnim sankcijama već od 2015. kad su otkriveni mnogi slučajevi dopingiranja kod ruskih atletičara i atletičarki, a kasnije i na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju.

Kazna uključuje i ukidanje akreditacije Ruskoj antidopinškoj agenciji.

Rusija je imala mogućnost izbjeći sankcije, da je WADA-i predala kopije stvarnih laboratorijskih nalaza. No, to se nije dogodilo.

Ako će se Ruska antidopinška agencija žaliti na izrečenu kaznu, slučaj će biti predan Sudu za sportsku arbitražu. (Hina)

Objavio

Hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u četvrto kolo prvog grand slam turnira sezone Australian opena nakon što je u petak u trećem kolu eliminirao devetog nositelja Španjolca Roberta Bautista Aguta sa 6-7, 6-4, 6-0, 5-7, 6-3 poslije četiri sata i 13 minuta igre.

Prvi set je donio izjednačenu igru i odlučen je tek u tie-braku u korist španjolskog tenisača. U drugom setu Čiliću je bilo dovoljno da Španjolcu uzme servis samo jednom, a u trećem setu, koji je trajao samo 26 minuta, hrvatski tenisač uzima suparniku tri puta servis i dobija ga sa 6-0.

Španjolski tenisač se vraća u četvrtom setu i uzima Čiliću servis dva puta za rezultat 7-5, no u petom setu Čilić odmah na početku uzima servis za vodstvo 2-0 i i još jednom na kraju za meč.

Hrvatski je tenisač servirao u meču 24 asa, a Bautista Agut osam. Čilić je realizirao više poena i na prvom i na drugom servisu. Svoj je servis Čilić izgubio samo dva puta, a suparniku ga je uzeo ukupno sedam puta, no hrvatski je tenisač napravio više neprisiljenih pogrešaka – 54- a Bautista Agut 29.

Ovo je bio njihov šesti međusobni ogled i četvrta pobjeda Čilića kojeg u četvrtom kolu čeka bolji iz susreta između Grka Stefana Tsitsipasa i Kanađanina Miloša Raonića. (Hina)

Nastavi čitati

Šport

Hrvatska vaterpolska reprezentacija izborila polufinale Europskog prvenstva

Objavljeno

na

Objavio

Nakon hrvatskih rukometaša plasman u polufinale europskog prvenstva izborili su i najbolji hrvatski vaterpolisti.

Hrvatska reprezentacija je u posljednjem susretu četvrtfinala u Budimpešti pobijedila Grčku sa 14-11 izborivši deveto polufinale u svom 14. nastupu na europskim prvenstvima.

U borbi za finale odabranici izbornika Ivice Tucka igrat će u petak protiv Španjolske, dok se u drugom polufinalu sastaju Crna Gora i Mađarska.

Bio je to jedanaesti hrvatsko – grčki dvoboj na europskim prvenstvima i Hrvatska nikada nije poražena. Upisala je osam pobjeda i tri remija. Zanimljivo, Hrvatska je protiv Grčke odigrala i jubilarnu 100. utakmicu na europskim prvenstvima. Prvu je odigrala u Sheffieldu 1993. protiv Rusije u prvom kolu upisavši pobjedu 11-7. Dosad imamo 61 pobjedu uz 10 remija i 29 poraza.

Hrvatsku su do pobjede protiv Grčke predvodili Maro Joković sa četiri, te Javier Garcia i Josip Vrlić sa po tri gola, dok je Marko Bijač sakupio 13 obrana. U grčkim redovima najefikasniji je bio Angelos Vlachopoulos s tri gola.

“Barakude” će u polufinalu igrati protiv Španjolske koja je četvrtfinalu boljim izvođenjem peteraca svladala branitelja naslova Srbiju s 10-9 (1-2, 4-1, 1-2, 0-1; 4-3).

Španjolci su izbacili europske i olimpijske prvake Srbe, koji su na zadnja četiri europska prvenstva bili zlatni, a sada su ostali bez medalje. Španjolci su drugu četvrtinu dobili s 4-1, vodili su veći dio utakmice, a junak dvoboja bio je vratar Lopez Pinedo sa 11 obrana u utakmici, te obranjenim petercem u raspucavanju. Prlainović i Mandić su promašili peterce, da bi Granados golom odveo Španjolce u polufinale.

Polufinale je izborila i Crna Gora koja je porazila svjetske prvake Talijane sa 10-8 (3-3, 4-3, 2-1, 1-1). Crnogorci će u polufinalu igrati protiv Mađarske koja je sa 14-10 (3-2, 3-3, 4-3, 4-2) bila bolja od Rusije.