BiH
‘Slijedi nova evangelizacija Europe; Hrvatska će biti jedna od ključnih zemalja!’

– S obzirom na svoje geostrateško pozicioniranje možemo održavati odnose sa svim zemljama, i Kinom, a ne se samo zatvoriti u okvire EU, NATO-a. Hrvatskoj višepolarnost koristi, samo je sadašnja politika ne razumijeva.
Sirijska kriza, 2013. SAD svim silama pokušava intervenirati u Siriji. Argument protiv predsjednika Bašara al-Asada bio je navodno korištenje kemijskog oružja protiv pobunjenika. Sirija je bila na rubu toga da postane još većim kriznim žarištem nego što je bila prije američkog (službenog!) upletanja, no pojavila se ruska “medvjeđa šapa” i stopirala američki plan. Ukrajinska kriza, godinu dana kasnije. Podržani (a neki kažu i instruirani i financirani) od strane Zapada, ukrajinski prosvjednici svrgnuli su državnim udarom ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča. Rusija je promptno reagirala – poduprla je odluku stanovnika Krima o priključenju Ruskoj Federaciji (neki će reći – anektirala ga je). I ponovo hladnokrvno pokazala da je nije previše briga što će na to reći omraženi suparnici iz Hladnog rata, Amerikanci. Ove dvije krize pokazatelj su toga da je svjetski poredak u stalnoj promjeni. Tako je sada, od jednopolarnog poretka u kojem dominira svjetski policajac SAD, postao višepolarni.
– Kada je Bush stariji ’90.-ih godina proveo Pustinjsku oluju, započeo je kreiranje novog svjetskog poretka i 21. stoljeće najavljeno je kao američko stoljeće. Tako je započelo stavaranje jednopolarnog, američkog svijeta – priča nam Davor Domazet Lošo, geopolitički analitičar i bivši načelnik Glavnog stožera HV-a.
– Tako je to bilo do prije četiri, pet godina. Tada se digla Kina i počela izlaziti na Oceaniju. Rusija se digla pod Putinom. Tu je u mnogočemu i Indija sa svojih milijardu i pol stanovnika. Islamski svijet sam po sebi predstavlja jednu snagu, bez obzira što je razjedinjen. Iduća snaga je Latinska Amerika na čelu s Brazilom. Moć SAD-a više nije tako očigledna kao dotad. Sjetimo se kako su prije toga vrlo lako izveli napad na Afganistan pod izlikom borbe protiv terorizma. Nakon toga napali su i Irak. Ali u Siriji ih je zaustavila Rusija. Sada se dogodio i pokušaj da se promijeni stanje u Ukrajini, ušlo se u rusko područje; Rusija je uspjela neutralizirati SAD i ovdje. I ne samo to nego i proširiti svoj interes pripojenjem Krima. U tom trenutku prestala je jednopolarnost svijeta – priča Domazet Lošo.
Josipović odabrao Britance kao saveznike
Naš sugovornik naglašava kako Europska unija u geopolitičkom smislu ne predstavlja ozbiljnog igrača i na ljestvici utjecajnosti stavlja je na šesto mjesto, iza gorenabrojanih geopolitičkih čimbenika. Smatra kako je važno razlikovati i najmanje dvije struje unutar onog što obično podrazumijevamo pod „Zapadom” – anglosaksonsku i ostatak Europske unije. Kako bi se u takvom globalnom okruženju trebala postaviti Hrvatska? Mišljenja su uvijek podijeljena – od potpore SAD-u i NATO-u, preko zagovaratelja švicarskog tipa neutralnosti, do onih koji simpatiziraju Rusiju. Naša je zemlja članica UN-a, NATO-a i Europske unije i to umnogome određuje naše poteze i stavove.
– Kada smo ušli u Europsku uniju, Josipović je otišao u London i Veliku Britaniju označio kao hrvatskog strateškog partnera. Rečeno je tada da će Hrvatska zastupati britansku politiku u EU. A ta politika je remetilačka jer je Britanija jednom nogom unutra, a drugom vani. To znači da idemo u svađu s ostalih 26 članica EU što je porazna politika za Hrvatsku koja je tek stupila u nju. Naš strateški partner nikako ne može biti Velika Britanija, to je pogubno. Znamo što je radila od Domovinskog rata do Haaga – mišljenja je Domazet Lošo.
Tko bi onda trebao biti hrvatski strateški partner? Naš sugovornik navodi nekoliko opcija. Dvije od njih neće vas iznenaditi, a treća bi mogla. Prva opcija, prema Domazetu Loši, je SAD bez kojeg, kako kaže, Hrvatska ne bi mogla izvesti oslobodilačku akciju Oluja. Druga je opcija najjača zemlja Europske unije – Njemačka.
– Njemačka iz prostog razloga što se u novom višepolarnom svijetu os vrtnje geostrategije premjestila na Sredozemlje. Europa zapadno od crte Jadran-Baltik je praktički mrtva. Njemačka je na toj crti. Ona preko nas ulazi u glavnu igru koja će se u budućnosti voditi od jugoistoka Europe, Crnog mora, preko Kavkaza, Kaspijskog jezera, Kazahstana, sve do Filipina. To je tzv. Put svile.
Izrael – Domazetov izbor
A tko je, možda za neke iznenađujući, treći potencijalni hrvatski strateški partner?
– Treći naš strateški partner treba biti Izrael. Po mnogočemu je sličan Hrvatskoj – broju stanovnika, geostrateškom obliku, a nalazi se na prvim vratima Euroazije. Razlog je njihov sigurnosni sustav kakav bi trebali i mi primjenjivati – kaže naš sugovornik i dodaje kako se vrata ne smije zatvoriti ni Rusiji.
Hrvatskoj strateški partner treba kako bi se mogla nositi s budućim izazovima. Kakve će se bitke idućih godina voditi u Europi? Domazet Lošo smatra kako će one biti duhovne naravi.
– Doći će do nove evangelizacije Europe, zajedništva svih kršćanskih crkava. To znači da će Hrvatska postati jedna od ključnih zemalja koja će ih povezivati. Ta promjena dogodit će se kada dođe do susreta rimskog pape i patrijarha ruske crkve. Hrvatska tu ima posebno mjesto jer se nalazi kao prva katolička zemlja prema pravoslavnom svijetu – objašanjava Domazet i dodaje kako su tu „novu Europu” predvidjeli američki analitičari iz CIA-e. Za kraj zaključuje:
– S obzirom na svoje geostrateško pozicioniranje možemo održavati odnose sa svim zemljama, i Kinom, a ne se samo zatvoriti u okvire EU, NATO-a. Hrvatskoj višepolarnost koristi, samo je sadašnja politika ne razumijeva.
Dnevno.hr
Što vi mislite o ovoj temi?
