Pratite nas

Šport

Što je sljedeće za hrvatsku reprezentaciju dok se nada daljnjem uspjehu nakon nevjerojatnog proboja u finale nedavnog Svjetskog prvenstva?

Objavljeno

na

afp

Nedavno Svjetsko prvenstvo u Rusiji je jedan od izvanrednih uspjeha hrvatske reprezentacije. Vidjeli smo kako niže nevjerojatne prolaze da bi stigla do finala u kojem je poražena od Francuske. Ovaj niz obuhvaća nekoliko nezaboravnih pobjeda, od kojih je prva pobjeda protiv Argentine u grupnoj fazi natjecanja s rezultatom 3-0. Argentina je bila favorit susreta, ali Hrvatska se pokazala popularnom reprezentacijom za ljubitelje sportskog klađenja na stranicama poput www.sportskokladenje24.com. Oni su, naravno, dobro nagrađeni podrškom u Hrvatskoj.

Nakon prolaska u knock out fazu natjecanja Hrvatska je prvo morala proći kroz tešku borbu s Danskom. Bila je to vrlo neizvjesna igra u kojoj je Hrvatska prošla dalje s 3-2 nakon penala. Ovom pobjedom su dosegnuli četvrtinu finala sa zadatkom da pobjede domaćina Rusiju. Bila je to još jedna utakmica koja se igrala do penala, koji su donijeli pobjedu Hrvatskoj s rezultatom 4-3. Uslijedilo je polufinale protiv Engleske, a unatoč ranom golu Engleske, Hrvatska je nastavila svoj nevjerojatan pobjednički niz. Bilo je to s pobjedom od 2-1 u produžecima. Finale je izgubljeno s rezultatom 4-2 za Francusku, ali natjecanje je bilo puno pozitivnih utisaka za naciju. Dakle, što je sljedeće?

Nakon ovog nevjerojatnog uspjeha, sad je Hrvatska na 5. mjestu FIFA-ine ljestvice. Ovim su se približili najvišem mjestu na kojem su ikad bili, 3. iz 1999. Sad se nadaju nadolazećem Euro 2020 natjecanju koje se održava iduće godine, a domaćin finala će biti stadion Wembley. Hrvatska će ići uz velika očekivanja nakon nedavnog uspjeha, zbog čega je vrlo iznenađujuće da je koeficijent za njihovu pobjedu 26.

Da bi uspjeli, morat će biti bolji od Francuske, koja nakon pobjede na nedavnom Svjetskom prvenstvu u natjecanje ulazi kao momčad koju treba pobijediti i kao očigledni favorit. Hrvatska će pokušati stići dalje od četvrtine finala, što je najviše što su postigli u prethodnih pet sudjelovanja. Do ove faze su stigli i 1996. i 2008. Pitanje koje se sad postavlja je može li ova nevjerojatno talentirana generacija hrvatske reprezentacije osvojiti itekako zasluženi naslov.

Što vi mislite o ovoj temi?

Sponzori
Komentiraj

Šport

Liverpool pobjednik UEFA-inog Superkupa nakon drame izvođenja jedanaesteraca!

Objavljeno

na

Objavio

Istanbul je ponovno bio sretan za Liverpool, a baš kao što su 2005. naslov prvaka Europe u ovom gradu osvojili raspucavanjem sa 11 metara, tako su po četvrti put u povijesti osvojili i UEFA Super kup svladavši Chelsea sa 3-2 (2-2, 1-1).

Španjolski vratar Adrian postao je junakom Liverpoolove pobjede, jer je u petoj seriji raspucavanja obranio udarac Tammyja Abrahama koji je loptu poslao po sredini vrata, ali je vratar Liverpoola pročitao njegovu namjeru i nogom obranio udarac. Slavlje Liverpoolovih igrača moglo je početi.

U prvom Super kupu u kojem su se sastala dva engleska kluba, svladali su Chelsea kojemu je to bio treći poraz u ovom natjecanju. Ostali su na jedinom trofeju osvojenom 1998. godine, a jedina su momčad koja je dvaput na jedanaesterce izgubila Super kup.

Dvoboj je odlično počeo za momčad Franka Lamparda. Francuski napadač Olivier Giroud doveo je Chelsea u vodstvo u 36. minuti na asistenciju američkog reprezentativca Christiana Pulišića. Liverpool je do izjednačujućeg pogotka stigao već u trećoj minuti drugog poluvremena. Strijelac je bio Snegalac Sadio Mane, a asistent Brazilac Roberto Firmino koji je ušao u igru na početku drugog dijela.

Do kraja osnovnog dijela rezultat je ostao 1-1. U produžetku je Liverpool poveo sa 2-1 pogotkom Manea u 95. minuti, a u ulozi asistenta ponovno je bio Firmino. Chelsea je do izjednačujućeg pogotka došao u 101. minuti, nakon što je francuska sutkinja Stephanie Frappart dosudila kazneni udarac, a siguran realizator bio je Jorginho. Do isteka produžetka više nije bilo golova pa je odluka o pobjedniku Super kupa po drugi put u povijesti pala udarcima sa 11 metara.

Za Liverpool su redom bili precizni Firmino, Fabinho, Origi, Alexander-Arnold i Salah, iako je dvaput Kepa pročitao stranu i imao loptu na ruci. Za Chelsea su precizni izvođači bili Jorginho, Barkley, Mount i Emerson.

Mateo Kovačić je bio u početnoj postavi Franka Lamparda i dobro obavio posao u veznom redu, kako u defenzivi, tako i u izgradnji akcija, a u 32. minuti ga je Liverpoolov vratar Adrian padom u noge spriječio da se upiše u strijelce.

Hrvatski reprezentativac je iz igre izašao u 101. minuti, kad ga je zamijenio Ross Barkley. Nažalost, promašajem Abrahama s bijele točke hrvatski reprezentativac ostao je na dva Super kupa osvojena u s Real Madridom (2016. i 2017.).

Bio je to šesti nastup Liverpoola u europskom Super kupu, a “crveni” su po četvrti put postali pobjednicima. Liverpool je bio i posljednji engleski klub koji je osvojio ovaj pehar, kad je 2005. godine u produžetku nadigrao moskovski CSKA.

Chelsea je četvrti put bio u borbi za europski Super kup. “Plavi” su jedini put podigli ovaj trofej 1998. pobjedom nad Real Madridom, a dvaput zaredom su poraženi u finalima: 2012. od Atletico Madrida, a 2013. godine od Bayerna nakon raspucavanja sa 11 metara.

Utakmica na Bešiktaš Parku u Istanbulu ostat će upamćena i kao prvi dvoboj nogometaša najviše europske razine u kojem je pravdu dijelila sutkinja. Ta je čast pripala Francuskinji Stephanie Frappart, a pomagale su joj sunarodnjaknja Manuela Nicolosi i  Irkinja Michelle O’Neill.

LIVERPOOL – CHELSEA 3-2 (2-2, 1-1, 0-1)

Istanbul. Bešiktaš Park. Sutkinja: Stephanie Frappart (Francuska).

Strijelci: 0-1 Olivier Giroud (36), 1-1 Sadio Mane (48), 2-1 Sadio Mane (95), 2-2 Jorginho (101 – 11m)

Jedanaesterci: 1-0 Firmino, 1-1 Jorginho, 2-1 Fabinho, 2-2 Barkley, 3-2 Origi, 3-3 Mount, 4-3 Alexandre-Arnold, 4-4 Emerson, 5-4 Salah, Abraham – Adrian obranio

LIVERPOOL: Adrian – Gomez, Matip, van Dijk, Robertson (od 91. Alexander-Arnold) – Milner (od 64. Wijnaldum), Fabinho, Henderson – Oxlade-Chamberlain (od 46. Firmino), Salah, Mane (od 103. Origi)

CHELSEA: Kepa – Azpilicueta, Zouma, A. Christensen (od 85. Tomori), Emerson – Jorginho, Kante, Kovačić (od 101. Barkley) – Pulišić (od 74. Mount), Giroud (od 74. Abraham), Pedro Rodriguez

(Hina)

Nastavi čitati

Šport

Rapsodija Dinama u Budimpešti: Svladali Ferencvaroš i osigurali europsku jesen!

Objavljeno

na

Objavio

Nogometaši zagrebačkog Dinama plasirali su se u posljednje, 4. pretkolo Lige prvaka zahvaljujući visokoj 4-0 (1-0) gostujućoj pobjedi protiv mađarskog Ferencvarosa u uzvratnoj utakmici 3. pretkola igranoj u utorak u Budimpešti.

Uz 1-1 iz prve utakmice prije tjedan dana u Zagrebu Dinamo je prošao dalje s ukupnih 5-1.

Strijelci za Dinamo bili su Ademi (16), Petković (47), Olmo (55) i Gojak (79).

Hrvatski je prvak do prednosti u uzvratu stigao zahvaljujući novom odličnom potezu Španjolca Olma koji je iz teške situacije uspio ubaciti loptu u kazneni prostor domaćih u koji je pravovremeno utrčao kapetan Ademi i smireno svladao Dibusza.

Domaći su uspjeli zagospodariti terenom samo u završnici prvog poluvremena, a tada je i stigla njihova najbolja prilika za izjednačenje. Ipak, udarac Sigera sa 20-ak metara na isteku sudačke nadoknade zaustavila je vratnica.

Dinamo je pitanje konačnog pobjednika riješio početkom drugog poluvremena. Oršić je u 47. minuti prošao po lijevom krilu i uposlio Petkovića koji je u padu sa sedam-osam metara pogodio bliži kut suparničkog gola. U tom je trenutku bilo jasno kako Ferencvarosu treba čudo, odnosno tri uzastopna postignuta pogotka, za preokret.

A da domaći niti ne pomišljaju na preokret pobrinuli su se Olomo i Ademi. Ponovno je Španjolac odlično vidio utrčavanje svog kapetana u suparnički kazneni prostor, uslijedila je povratna lopta Ademija na vrh kaznenog prostora odakle je Olmo pogodio sam donji desni kut nemoćnog Dibusza.

Konačnih 4-0 postavio je Gojak nakon pogreške mađarskog vratara. Dibusz nije uspio ukrotiti udarac Majera sa 25 metara, lopta se odbila na 16 metara do Gojaka koji ju je proslijedio u mrežu.

Imao je Dinamo priliku i za peti pogodak no Petković je u 89. minuti promašio kazneni udarac kojega je izborio Oršić.

Dinamo će u 4. pretkolu igrati protiv norveškog Rosenborga koji je i u uzvratnom susretu 3. pretkola, ovoga puta na svom terenu, svladao slovenski Maribor sa 3-1 te tako s ukupnih 6-2 izborio prolazak dalje.

Prvu utakmicu Dinamo i Rosenborg će igrati u Zagrebu 21. kolovoza, dok je uzvrat u Trondheimu 27. kolovoza. oba dvoboja počet će u 21 sat. Ukupni pobjednik dvoboja Dinama i Rosenborga nastupit će u natjecanju po skupinama Lige prvaka.