Vatreni definitivno bez osmine finala

Objavljeno

-

Hina/Epa

Vatreni su proveli još jedan dan u kampu u Neuruppinu očekujući ishode večerašnjih i eventualno sutrašnjih utakmica, no već nakon današnjih rezultata definitivno su ispali s Europskog prvenstva već u grupnoj fazi.

Za nastavak kakve-takve nade danas nam je trebala pobjeda Engleske 3:0 ili 4:1 protiv čvrste Slovenije, a utakmica je završena rezultatom 0:0, kao i trijumf Danca nad Srbijom, ali ni u tom ogledu nije bilo pogodaka.

Hrvatski igrači nakon šokantnog raspleta situacije protiv Italije, danas nisu imali trening niti medijske obveze. Nije bilo niti zajedničkog gledanja večerašnjih utakmica, mogli su birati kako će pratiti utakmice iz Kolna i Munchena.

Vijesti nisu bile dobre, a kako je večer odmicala postalo je jasno kako će hrvatska reprezentacija daleko ranije nego što se očekivalo zaključiti svoju njemačku priču.

Hrvatska je Njemačku doputovala 9. lipnja letom iz Lisabona u Berlin, a potom autobusom krenula prema Neuruppinu gdje im je pred više tisuća hrvatskih navijača organiziran svečani doček.

Bio je to sjajan početak, nažalost kraj je daleko tužniji. Hrvatska reprezentacija se u srijedu jutarnjim letom iz Berlina vraća kući.

U taboru hrvatske vrste i prije večerašnjih ogleda bili su svjesni kako ih samo čudo vodi dalje.

– Ne gubim vjeru, niti nadu, ali nismo nikoga pobijedili i nismo zaslužili proći, kazao je izbornik Zlatko Dalić na današnjem druženju s novinarima, pokazalo se posljednjim u Neuruppinu.

Hrvatska je, za razliku od svjetskih smotri, na europskim prvenstvima uvijek ostvarivala “mršave” rezultate, samo je dvaput dolazila do četvrtfinala, 1996. godine, te 2008. godine. Kakva razlika u odnosi na rezultate na svjetskim prvenstvima, na kojima smo čak tri puta osvajali medalje, bili smo brončani 1998. godine, srebrni u Rusiji 2018. godine i opet brončani u Kataru 2022. godine.

Ovo je bio naš ukupno sedmi nastup na Euru.

U prvom kolu smo izgubili 0:3 od Španjolske, s Albanijom smo u drugom remizirali 2:2 primivši izjednačujući pogodak u 95. minuti, a potom smo odigrali 1:1 s Talijanima primivši pogodak u – 98. minuti!

Rekli biste, kakav bizaran slijed događaja, no bizarna ispadanja i golovi primljeni u samim završnicama, sudačkim nadoknadama i produžecima uobičajena su stvar za Vatrene na europskim prvenstvima.

Prije tri godine ispali smo od Španjolske, doduše ne u nadoknadi nego u produžecima osmine finala. Zaostajali smo 1:3, u zadnjih pet minuta izjednačili na 3:3 i izborili produžetke, u kojima smo onda, i to nakon što Kramarić nije iskoristio “zicer”, primili dva gola i ispali s konačnih 3:5. Godine 2016. Quaresma je u 117. minuti zabio za slavlje Portugala 1:0, također u osmini finala.

U skupini smo ispali 2012. godine nakon ključnog poraza 0:1 od Španjolske golom Navasa u 88. minuti. Ispred nas su u “skupini smrti” završili Španjolci i Talijani.

Na Euru 2008. godine ispali smo u četvrtfinalu u onoj nevjerojatnoj utakmici protiv Turske. Ivan Klasnić zabio je u 119. minuti, Senturk je izjednačio u 122., a potom smo ispali nakon jedanaesteraca.

Na Euru 2004. zapeli smo u grupi s Francuskom i Engleskom, remizirali smo sa Švicarcima i Francuzima, a izgubili 2:4 od Engleza.

Na Euro 2000. godine nismo se kvalificirali, bili smo treći u kvalifikacijskoj skupini s Jugoslavijom i Irskom sipred nas.

Vatreni su na čelu s Miroslavom Blaževićem bili odlični na debitantskom Euru 1996. godine, ali ispali su u četvrtfinalu porazom od Njemačke 2:1.