Šport

‘Vatreni’ pred ispitom generacije, Modrić: Vrijeme je za prolaz

Objavljeno

na

Hrvatska nogometna reprezentacija 20 godina čeka pobjedu u nokaut fazi europskog ili svjetskog prvenstva. Posljednji put ‘Vatreni’ su to uspjeli na SP-u Francuskoj 1998. godine pobijedivši u osmini finala Rumunjsku 1-0, a potom su dogurali do bronce.

Nakon toga Hrvatska je samo dva puta preskočila skupinu i to oba puta na europskim prvenstvima, 2008. i 2016, ali i oba puta ispala.

Je li napokon stiglo vrijeme da ova generacija napravi taj veliki korak ili će ova momčad ostati nedorečena.

“Ispred nas je veliki ispit, ali vrijeme je da ova generacija prijeđe tu prvu prepreku na kojoj smo dosad stalno padali, još od 2008. godine. Sposobni smo to napraviti,” kazao je hrvatski kapetan Luka Modrić.

“U skupini smo igrali fenomenalno, ali to treba zaboraviti, odnosno pokušati prenijeti i na ovu utakmicu. Ovo je veliki ispit,” dodao je.

Ivan Rakitić je također svjestan ispita koji se nalazi pred ‘Vatrenima’. Uvjeren kako je došao trenutak za ‘pisanje povijesti’.

“Imamo atmosferu i igru i to je naša snaga. Idemo korak po korak, želimo nastaviti ovaj put, a ako osvojimo pehar onda se svi možemo povući. Želimo pokazati svijetu da imamo pravu reprezentaciju i da živimo za ovaj dres. Želimo da za 20 godina pričaju o našoj generaciji, a ne više o generaciji ’98,” dodao je veznjak Barcelone.

Na EURO-u 2008. u Austriji i Švicarskoj također smo prošli skupinu s tri pobjede, a potom u šokantnom susretu ispali od Turske nakon izvođenja kaznenih udaraca. Modrić i Rakitić su igrali svih 120 minuta, a na koncu su postali tragičari nakon što su bili neprecizni prilikom izvođenja jedanaesteraca. Trećeg je promašio Mladen Petrić.

Skupinu smo prošli i na posljednjem EURO-u u Francuskoj 2016. i ponovo zapeli na prvoj prepreci. Ponovo smo gledali dramu i nažalost, portugalsku pobjedu. Susret je prelomio Quaresma u 117. minuti produžetka. Luka je u tom susretu odradio svih 120 minuta, dok je Raktić igrao do 110. minute.

Vodeći svjetski mediji uvjereni su kako Hrvatska može do kraja, gurajući Modrića u krug kandidata za najboljeg igrača turnira.

“Luka je hrabar kao lav, on ima kvalitetu i sposobnost otvoriti hrvatskoj reprezentaciji vrata prolaza,” kazao je za Guardian njegov bivši trener iz Tottenhama Harry Redknapp.

Prije nekoliko dana Dejan Lovren je istaknuo kako Modrić ne dobiva dovoljno pažnje koju zaslužuje jer nije Španjolac ili Nijemac.

“Modrić je jedan od najbolji nogometaša svijeta, da je Nijemac ili Španjolac osvojio bi ‘Zlatnu loptu’,” poručio je Lovren.

(Hina)

Predsjednica otputovala na utakmicu: Vatrena atmosfera od ranog jutra, idemo po pobjedu!

Objavio

‘Žao mi je zbog dečkiju, odlično smo odigrali, ali su nam odluzeli pobjedu’, rekao je hrvatski izbornik

Bijesan je bio hrvatski izbornik Lino Červar nakon tijesnog poraza Hrvatske od Njemačke u drugoj utakmici drugog kruga Svjetskog rukometnog prvenstva.

Naši rukometaši izgubili su s jedan razlike u utakmici punoj kontroverznih sudačkih odluka.

“Išlo je nama, išlo, ali suci nisu dozvolili. Moram to reći javno i glasno. Ovo je bila pljačka koju je vodio cijeli rukometni svijet. Oni i Danci su nam oteli prvenstvo 2008., 2009. i 2010. Mi smo zaslužili pobjedu. To treba javno reći bez da se itko uvrijedi da amateri suci odlučuju o našim sudbinama. To je nedopustivo.

Ne može ovakav njihov nasilnički nastup oduzeti nama pobjedu. Mi smo jučer loše igrali, a danas smo ih nadigrali. Ovo je nedopustivo. Mi građani Hrvatske moramo se boriti za dostojanstvo i ne dozvoliti da nas se krade javno”, rekao je Červar za RTL nakon utakmice.

Nije ovo prvi put da Hrvatska zbog sudačkih previda ispada s nekog natjecanja, bar tako tvrdi naš izbornik.

‘Moram čestitati igračima. Oni su herojski odigrali. Toliko smo se trudili da ispravimo onu zadnju utakmicu, a ovo danas bila je jasna krađa. Bez potrebe je bilo igrati kad znamo što će se dogoditi. Unaprijed se zna pobjednik. Ove suce treba po meni odmah eliminirati iz sudačke organizacije’, tvrdi Červar.

Hrvatska reprezentacija nadigrala je Nijemce, ali ipak nisu mogli do pobjede.

‘Što se tiče igre, moram reći da smo u prvom poluvremenu odigrali odličnu obranu, gotovo savršenu. Dečki su se homogenizirali. Taktički smo odigrali vrlo zrelo. Kakvo samo srce ima mladi Šipić. Šteta je uzeti dečkima ovo zadovoljstvo’, rekao je Červar.

“Pola utakmice smo igrali bez čovjeka u igri, to je bila krađa. A ovo odlučuje o putu na Olimpijadu. A olimpijska pobjeda kaže da smo svi u istom položaju – i veliki i mali. Danas nismo imali iste uvjete.”

Sad nas očekuje utakmica s Francuskom u kojoj nas ni pobjeda ne može gurnuti do polufinala.

“Sada moramo ići dalje. Žao mi je zbog dečkiju. Oni su mladi i pak su trebali vidjeti da se njihov trud nagrađuje. Ja sam na kraju svoje karijere. Bio sam na 17 velikih natjecanja i odgovorno tvrdim da su nam ukrali tri velika natjecanja”, neutješan je bio izbornik.

DUVNJAK NAKON PORAZA: ‘Ovo je put kojim Hrvatska treba ići, ovako se moramo boriti za domovinu’

Hrvatska nakon neviđene drame ostala bez polufinala SP-a!

Nastavi čitati

Šport

Objavljeno

na

Objavio

Hrvatska muška rukometna reprezentacija izgubila je izglede za prolazak u polufinale Svjetskog prvenstva izgubivši u susretu pretposljednjeg kola skupine I drugog kruga natjecanja u Koelnu od domaćina Njemačke sa 21-22 (11-11).

Dan nakon neočekivanog poraza od Brazila Hrvatska je pružila jak otpor favoriziranom domaćinu, ali je na kraju morala priznati poraz.

Tijekom prvog poluvremena niti jedna momčad nije uspjela ostvariti više od dva gola prednosti, a takav trend nastavio se i u prvih 10-ak minuta nastavka. No, zbog neučinkovite i bezidejne igre Hrvatske u napadu Njemačka je u 45. minuti stigla do najveće prednosti od 18-15.

No, potom je Marin Šego uspio sakupiti nekoliko sjajnih obrana, pa Njemačka čak 10 minuta nije postigla gol što su izabranici Line Červara iskoristili za preokret i vodstvo 19-18 šest minuta prije kraja. Nažalost, tu prednost nisu uspjeli sačuvati.

Dvije minute prije kraja njemački vratar Wolff obranio je udarac Duvnjaka i bacio loptu u protunapad koji je Pekeler iskoristio za vodstvo Njemačke 21-20. a nakon prekršaja Karačića u napadu Gensheimer je 40 sekundi prije isteka vremena s krila pogodio za 22-20 i zatvorio Hrvatskoj mogućnost prolaska.

Igor Karačić i Manuel Štrlek postigli su po četiri gola za Hrvatsku, dok je Fabian Wiede sa šest pogodaka predvodio Njemačku.

Kolo prije kraja natjecanja u skupini I Njemačka i Francuska su sa po sedam bodova osigurale prolazak u polufinale, dok je Hrvatska ostala na diobi trećeg mjesta sa Španjolskom sa po četiri boda. Brazil je peti s dva, a Island šesti bez bodova.

U srijedu će u posljednjem kolu Hrvatska igrati protiv Francuske te joj je potrebna pobjeda kako bi osigurala kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine.