Vijesti
Vlasnici Hercegovačke banke do 15. srpnja pokreću tužbu protiv BiH

Dioničari Hercegovačke banke koji još od 2001. vode bezuspješnu borbu za povrat svojih novčanih sredstava, odnosno imovine koja iz godine u godinu ishlapljuje spremni su za podnošenje tužbe protiv države BiH, Federacije BiH te Agencije za bankarstvo FBiH, a ista bi se, doznaje Dnevni list od dobro obaviještenih izvora, mogla podnijeti do 15. srpnja.
Dvanaest godina nakon spektakularnog upada snaga SFOR-a pod pokroviteljstvom međunarodne zajednice i rušenja Hercegovačke banke kao financijskog giganta hrvatskog dijela Federacije, priča bi tako konačno mogla dobiti novi nastavak, a možda čak i rasplet.
Štediše i dioničari u obrazloženju motiva zbog kojeg su se odlučili na tužbu ističu kako privremena uprava na čelu s Toby Robinson gotovo ništa nije uradila kako bi se banka stavila na noge, a računi i sredstva niza štediša i komitenata odblokirala.
U međuvremenu dio povećih sredstava u vidu štednje koja je blokirana od 2001. godine netragom nestaje, a imovine banke znatno je umanjena. Kako i na koji način će se pokušati doći do imovine, vidjet će se nakon podnošenja tužbe, no u ovom trenutku je vrlo bitno, tvrde dioničari, da se pravna strana odradi kvalitetno.
– Trenutačno se dovršavaju pretpostavke kako bi se trebalo krenuti u ovaj posao. Još uvijek se vode dogovori koliko će svatko od onih koji podnose tužbu uložiti financijskih sredstava, a vjerojatno će se ići na varijantu da onaj koji ima više dionica uloži i više sredstava. Mislimo da ćemo uspjeti do 15. srpnja završiti ovaj dio aktivnosti, potvrdio je sugovornik Dnevnog lista, kazavši kako od oko 20 dioničara Hercegovačke banke njih 15 sigurno sudjeluje u podnošenju tužbe.
Odvjetnički tim koji radi na ovom predmetu sada još ne otkriva sve detalje oko podnošenja tužbe, što je i logično jer slučaj još nije završio na sudu, no navode je kako se još uvijek čeka očitovanje svih suvlasnika.
Ovdje se radi o vlasništvu , odnosno imovini, tj. suvlasničkoj strukturi, pojasnili su nam pravni zastupnici oštećenih istaknuvši kako će više detalja biti poznato nakon što se proces pokrene.
Vlasnici Hercegovačke banke planiraju tražiti oslobađanje i povratak imovine banke i pravo raspolaganja njome. Također, oštećeni traže da se Agencija za bankarstvo obveže podnijeti cjelokupno financijsko izvješće o radu od 6. travnja 2001. do 31. prosinca 2012. godine, odnosno do uvođenja u likvidaciju, a da taj dokument bude javan kako bi svi mogli znati o ukupnom financijskom i materijalnom poslovanju banke.
U dokumentu se isto tako od Agencije traži da otkrije što je kome isplaćeno, a što je kome oprošteno ili umanjeno od dugovanja, kome su umanjene ili oproštene kamate, prebijeni dugovi i slično, a isto tako se traži i odgovor na pitanje od koga su i po kojoj cijeni kupljene dionice.
Dioničari upozoravaju kako je banka blokirana zbog navodnog kriminala, pronevjera i nelikvidnosti, no niti 12 godina nakon upada nitko nije okrivljen, a u međuvremenu je načinjena velika šteta suvlasnicima. Hercegovačka banka imala je vrlo vrijednu imovinu, a primjer koji treba spomenuti svakako su Naftni terminali u Dretelju koji su gruntovano 100 posto vlasništvo banke.
Hoće li se tijekom i nakon okončanja tužbenog postupka imovina konačno vratiti pravim vlasnicima, a priča duga 12 godina dobiti svoj epilog, ostaje za vidjeti.
Blokada sumnjivih
Inače, dioničari su do sada čak predlagali i da se blokiraju dionice koje se smatraju nelegalnim i da se vrate na upravljanje onima čiji novac stvarno jest (primjerice HVO), kao i da se blokira novac na kojem postoji sumnja.
Hitno sazvati sastanak
Od likvidacijskog se upravitelja traži da što prije sazove sastanak štediša, dioničara i deponenata i na njemu otkrije izvješće o stanju u banci, jer kako se navodi u dokumentu, štediše i deponenti punih 12 godina nisu imali nikakvih mogućnosti udružiti se i zajedničkim snagama ostvariti svoja prava.
Bljesak.info
Što vi mislite o ovoj temi?
