Guverner Floride Ron DeSantis potpisao je izvrÅ”nu uredbu kojom se jedna od najistaknutijih skupina za muslimanska graÄanska prava u zemlji, VijeÄe za ameriÄko-islamske odnose, oznaÄava kao āstrana teroristiÄka organizacijaā, Äime je postao drugi visokopozicionirani republikanski guverner koji je to uÄinio u posljednjih nekoliko tjedana
ProÅ”li je mjesec sliÄan korak protiv CAIR-a poduzeo guverner Teksasa, Greg Abbott.
U uredbi Floride tvrdi se da CAIR ima veze s Hamasom, militantnom palestinskom skupinom koja je napala Izrael 7. listopada 2023., ubivŔi pritom oko 1200 ljudi.
CAIR je negirao bilo kakvu povezanost s Hamasom. U zajedniÄkoj izjavi objavljenoj u ponedjeljak CAIR i njegov floridski ogranak DeSantisovu su uredbu nazvali āneustavnom i klevetniÄkomā.
Kao i u Abbottovoj uredbi i u DeSantisovoj je Muslimansko bratstvo, osnovano u Egiptu, proglaÅ”eno stranom teroristiÄkom organizacijom.
AmeriÄka vlada nije imenovala ni CAIR ni Muslimansko bratstvo stranim teroristiÄkim organizacijama, ali je predsjednik Donald Trump proÅ”li mjesec pokrenuo proces Äija je svrha to postiÄi kada se radi o nekim podružnicama Muslimanskog bratstva, poput onih u Libanonu, Egiptu i Jordanu.
CAIR je osnovan 1994. i ima podružnice u 24 ameriÄke savezne države.
(Hina)
>>>Trump pooÅ”trava vize za fact-checkere zbog ācenzure govoraā
Ā
