Rusija: Incident kod Kube je ‘agresivna provokacija’ SAD-a
Rusija je u četvrtak rekla da je incident s gliserom s Floride kod kubanskih obala bila “agresivna provokacija” SAD-a čiji je cilj eskalacija situacije i izazivanja sukoba, objavila je agencija TASS.
Sukob na moru i žrtve
Kubanske snage u srijedu su ubile su četvero a ranile šest ljudi koji su uplovili u kubanske vode na gliseru registriranom na Floridi i otvorile vatru na kubansku patrolu, rekla je vlada u Havani, u vrijeme visokih napetosti sa SAD-om.
“Ovo je agresivna provokacija Sjedinjenih Država čiji je cilj eskalacija stanja i izazivanje sukoba”, rekla je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova.
Sve četiri poginule osobe bile su na gliseru registriranom na Floridi, a još šest osoba s glisera je ranjeno, priopćila je Kuba. Osim toga, kubanski zapovjednik graničnog patrolnog broda je ranjen, dodala je.
Napetosti između Kube i SAD-a
Incident se dogodio usred pojačanih napetosti između Kube i Sjedinjenih Država koje su blokirale gotovo sve pošiljke nafte na otok, povećavajući pritisak na komunističku vladu.
Kuba je osudila pokušaj infiltracije za koji kaže da je imao “terorističke svrhe”. Havana je izjavila da je plovilo prevozilo Kubance s prebivalištem u Sjedinjenim Državama.
“Utvrđeno je da je neutralizirani gliser, registriran na Floridi pod brojem FL7726SH, prevozio deset naoružanih osoba koje su, prema preliminarnim izjavama pritvorenika, namjeravale infiltrirati se na Kubu u terorističke svrhe”, priopćilo je kubansko ministarstvo unutarnjih poslova.
“Zaplijenjene su jurišne puške, pištolji, eksplozivne naprave domaće izrade (Molotovljevi kokteli), panciri, teleskopski nišani i maskirne uniforme”, dodaje se u priopćenju.
Članovi naoružane skupine su “Kubanci koji žive u Sjedinjenim Državama” i “većina njih ima poznatu povijest kriminalnih i nasilnih aktivnosti”, izjavilo je ministarstvo unutarnjih poslova.
Dvoje ranjenih “nalazi se na nacionalnom popisu pojedinaca i subjekata koji su (…) bili predmet kaznenih istraga i koje traže kubanske vlasti”, dodaje se.
Kubanske vlasti također su naznačile da je jedan Kubanac “poslan iz Sjedinjenih Država da primi infiltriranu naoružanu skupinu uhićen na kubanskom tlu” i priznao svoje postupke.
Prema kubanskim vlastima, s plovila su ispaljeni hici na kubanske službe koje su se približavale kako bi ga identificirale, ranivši kapetana broda.
Reakcija Sjedinjenih Država
Ovaj incident pomno se prati u Sjedinjenim Državama. Državni tajnik Marco Rubio, i sam kubanskog podrijetla, rekao je da će SAD, kada prikupi više informacija, “odgovoriti u skladu s tim”.
Odnosi između Kube i Sjedinjenih Država zategnuti su od hvatanja venezuelskog predsjednika Nicolása Madura početkom siječnja i zaustavljanja, pod pritiskom Washingtona, isporuka nafte Kubi iz Venezuele. (Hina/K)
