Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je u nedjelju kako prijedlog ruskog predsjednika Vladimira Putina o izravnim pregovorima s Ukrajinom predstavlja “taktiku odugovlačenja”, a ne iskren pokušaj rješavanja sukoba.
Macron: Primirje mora biti bezuvjetno
Govoreći u poljskom Przemyslu nakon povratka iz Ukrajine, Macron je komentirao Putinovu ponudu za početak pregovora “bez preduvjeta”, istaknuvši da takav pristup odgađa suštinsku odluku o primirju. “To je prvi korak, ali nije dovoljan. Da, to je taktika. On pokušava dobiti na vremenu”, rekao je francuski predsjednik novinarima.
Putin je, kako se navodi, ponudio pregovore od četvrtka u Istanbulu, ali je odgodio pitanje primirja. Macron je to ocijenio kao izbjegavanje jasnog odgovora i pokušaj održavanja dvosmislenog odnosa sa Sjedinjenim Državama.
Zapad jedinstven u zahtjevu: Prekid vatre odmah
Macron je u subotu boravio u Kijevu zajedno s britanskim, njemačkim i poljskim čelnicima te ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskijem. Zajednički su postavili ultimatum Moskvi – prihvatiti “bezuvjetno i potpuno” 30-dnevno primirje od ponedjeljka ili se suočiti s dodatnim, snažnijim sankcijama.
Američki predsjednik Donald Trump također je pozdravio potencijalni prekid sukoba, ocijenivši dan kao “potencijalno sjajan” i pozvao obje strane da iskoriste priliku za okončanje krvoprolića. Na Truth Socialu je poručio: “Pomislite na stotine tisuća života koji će biti spašeni.”
Macron: Istanbulski format ne prihvatljiv Kijevu
Francuski predsjednik je upozorio da Ukrajina ne može pregovarati dok je istodobno pod bombardiranjem. “To je neprihvatljivo za Ukrajince. Ne mogu pristati na razgovore dok ih se napada”, rekao je.
Macron također smatra da održavanje pregovora u Istanbulu, kao što Putin predlaže, nije prikladno jer prethodni pokušaji na tom mjestu 2022. nisu dali rezultate. Ukazao je i na političku pozadinu prijedloga Moskve: “Putin se nije usudio odbiti zapadni prijedlog jer bi time jasno stao na pogrešnu stranu.”
Europa i SAD nastavljaju pritiskati Rusiju
Dok Moskva nastoji otvoriti diplomatski kanal po vlastitim uvjetima, čelnici EU i SAD-a naglašavaju potrebu za nedvosmislenim prekidom vatre. Macron je poručio: “Moramo čvrsto stajati uz Amerikance. Primirje mora biti bezuvjetno, a tek nakon toga možemo razgovarati o svemu ostalom.”
S obzirom na trenutne napetosti, ključni politički akteri Zapada odbacuju svaku mogućnost paralelnih pregovora bez stvarnog primirja, inzistirajući da se prvo zaustavi agresija kako bi se otvorio prostor za vjerodostojne mirovne razgovore. (Hina/K)
Putin predlaže pregovore s Ukrajinom 15. svibnja u Istanbulu