KamenjarKamenjarKamenjar
  • Vijesti
    • Ukrajina
    • BiH
    • Herceg Bosna
    • Hrvatska
    • Vijesti iz regije
    • Europska unija
    • Iz Svijeta
  • Kolumne
    • Kolumne
    • Komentar
    • Reagiranja
    • Gost Kolumne
  • Politika
    • Izbori 2024
    • Analiza
    • Politika
    • Pregled
    • Politički rentgen
    • Povijesnice
    • U potrazi za Istinom
  • Život
    • Život
    • Lifestyle
    • Religija i Vjera
    • Običaji
    • Priče
    • Gospodarstvo
    • Naši u svijetu
  • Kultura
    • Kultura
    • Umjetnost
  • Kronika
    • Kronika
    • Događaji
  • Razno
    • Razno
    • Zanimljivosti
    • Nebuloze
    • Satira
    • Humor
    • Šport
Povećaj fontAa
KamenjarKamenjar
Povećaj fontAa
Pretraži
  • Vijesti
    • Ukrajina
    • BiH
    • Herceg Bosna
    • Hrvatska
    • Vijesti iz regije
    • Europska unija
    • Iz Svijeta
  • Kolumne
    • Kolumne
    • Komentar
    • Reagiranja
    • Gost Kolumne
  • Politika
    • Izbori 2024
    • Analiza
    • Politika
    • Pregled
    • Politički rentgen
    • Povijesnice
    • U potrazi za Istinom
  • Život
    • Život
    • Lifestyle
    • Religija i Vjera
    • Običaji
    • Priče
    • Gospodarstvo
    • Naši u svijetu
  • Kultura
    • Kultura
    • Umjetnost
  • Kronika
    • Kronika
    • Događaji
  • Razno
    • Razno
    • Zanimljivosti
    • Nebuloze
    • Satira
    • Humor
    • Šport
  • Pravila privatnosti
  • Uvjeti Korištenja
  • Pošalji Vijest
  • Kontaktirajte nas
© 2026 Kamenjar.com. Trn u oku od 2013.
Iz Svijeta

Merzova najava o oružju bez dometnih ograničenja podigla prašinu u Europi

Objavio/la: A. Majic
27/05/2025
Njemački kancelar Friedrich Merz drži govor na konferenciji CDU-a u Stuttgartu, svibanj 2025.
Foto: EPA/ANNA SZILAGYI

Njemačka je ukinula ograničenja dometa za oružje koje isporučuje Ukrajini, objavio je kancelar Friedrich Merz (CDU), dok njegov vicekancelar Lars Klingbeil (SPD) tvrdi da se politika prema Ukrajini nije promijenila.

Domet oružja koje se isporučuje Ukrajini više nije ograničen, izjavio je njemački kancelar Friedrich Merz. Razlozi su neuspjeh mirovnih napora, kao i najnoviji ruski napadi dronovima na Ukrajinu, za koje se tvrdi da su najveći od početka rata, piše Deutsche Welle.

„Više nema ograničenja dometa za oružje koje je isporučeno Ukrajini – ni od strane Britanaca, ni od strane Francuza, ni od strane nas, ni od strane Amerikanaca”, rekao je Merz.

Njemački kancelar ističe da se Ukrajina sada može braniti i napadima na vojne položaje u Rusiji, što do nedavno nije bilo dopušteno. Merz nije iznio nikakve dodatne detalje.

Kancelar je istodobno naglasio da Rusija nemilosrdno napada civilne mete i bombardira gradove, dok Ukrajina to ne čini – i tako bi, prema njegovim riječima, trebalo i ostati. „Zemlja koja se može suprotstaviti agresoru samo unutar vlastitog teritorija ne brani se adekvatno“, zaključio je Friedrich Merz.

Što je s krstarećim raketama „Taurus“?

Kako bi se spriječila eskalacija, Zapad u početku rata nije opskrbljivao Ukrajinu oružjem dugog dometa. U međuvremenu su Velika Britanija i Francuska Kijevu isporučile krstareće rakete „Storm Shadow / Scalp”.

Čitajte i ovo

Nakon teškog poraza od Trumpa, Kamala Harris razmatra novu kandidaturu
Promet u Hormuškom tjesnacu ograničen unatoč prekidu vatre
Trump: Ako ne bude dogovora, slijede novi udari na Iran
JD Vance pred pregovore poručio Iranu: Ne pokušavajte nas izigrati

U Njemačkoj se rasprava uglavnom vodila oko krstarećih raketa „Taurus” dometa 500 kilometara. Merz nije eksplicitno spomenuo tu vrstu oružja, ali nova vlada pod njegovim vodstvom jasno je dala do znanja da iz strateških razloga više neće javno komentirati pojedinosti u vezi s isporukama oružja Ukrajini.

Prema trenutačnim informacijama, krstareće rakete tipa „Taurus” još nisu isporučene.

Najveći domet oružja koje je Njemačka do sada isporučila ima raketni lanser Mars II – 84 kilometra. Samohodna haubica PzH 2000, koja je također isporučena, ima domet od 56 kilometara.

Prošle jeseni, bivša njemačka vlada dopustila je upotrebu ta dva sustava bez ograničenja oko grada Harkiva u istočnoj Ukrajini.

Socijaldemokrati protiv promjene kursa

Vicekancelar Lars Klingbeil iz redova Socijaldemokrata (SPD) tvrdi, međutim, da nije došlo do promjene politike. „Što se tiče dometa, želim naglasiti da ne postoji novi dogovor koji bi nadilazio ono što je prethodna vlada već učinila“, rekao je.

Bivši kancelar Olaf Scholz (SPD) uvijek se zalagao za ograničenje dometa isporučenog oružja. „Pojedinačni izuzeci imaju smisla, ali općenito mislim da je sve što vodi širenju rata – pogrešno“, kaže SPD-ov političar Ralf Stegner. On smatra da izjave poput one koju je dao Merz „nisu korisne”.

Mješovite reakcije drugih stranaka

Izjave kancelara izazvale su mješovite reakcije među njemačkim političarima. Zastupnica Zelenih, Agnieszka Brugger, pozdravila je odluku kao „logičnu i davno očekivanu“. Ona je također pozvala da se Ukrajini isporuče i krstareće rakete „Taurus”.

Čelnik zastupničkog kluba Ljevice, Sören Pellmann, osudio je rusku agresiju, ali je istovremeno izrazio zabrinutost: „Isporuka sve većeg i sve težeg oružja nije završila rat.“ Činjenica da više nema ograničenja dometa mogla bi, prema njegovom mišljenju, „dovesti do daljnje eskalacije”.

Zastupnica Europskog parlamenta iz redova Liberala (FDP), Marie-Agnes Strack-Zimmermann, podijelila je Merzovu objavu na mreži X u vezi s ukidanjem ograničenja dometa i napisala: „Vrlo sam zahvalna kancelaru na ovoj dugo očekivanoj odluci.“

Čelnica stranke BSW, Sahra Wagenknecht, uputila je kritike i upozorila da bi to „na kraju moglo dovesti rat i u Njemačku“.

Kremlj reagira kritikama

Rusija je oštro osudila Merzove izjave. Kremlj je poručio da bi isporuka oružja dugog dometa predstavljala opasan korak. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da je isporuka takvog oružja Ukrajini „suprotna naporima Moskve da pronađe političko rješenje“.

No, u noći s nedjelje na ponedjeljak Rusija je navodno izvela najveće napade dronovima na Ukrajinu od početka rata. Unatoč međunarodnim diplomatskim naporima, s ruske strane nema naznaka da se odustaje od maksimalističkih zahtjeva i da se traži kompromis.

Njemački ministar vanjskih poslova Johann Wadephul odbacio je ruske kritike. „Bilo je više poziva i prilika da ruski predsjednik sjedne za pregovarački stol – i sve ih je odbio”, rekao je političar CDU-a nakon susreta sa svojim portugalskim kolegom Paulom Rangelom.

Merz: Ukrajina sada može koristiti zapadno oružje za napade unutar Rusije

Podijeli
Facebook Whatsapp Whatsapp Kopiraj poveznicu
Komentari
  • [email protected] • 10/04/2026
    Trump: Ako ne bude dogovora, slijede novi udari na Iran
  • Tyrex Rex • 10/04/2026
    JD Vance pred pregovore poručio Iranu: Ne pokušavajte nas izigrati
  • Sivooki • 10/04/2026
    JD Vance pred pregovore poručio Iranu: Ne pokušavajte nas izigrati
KamenjarKamenjar
Pratite nas
Kamenjar.com - trn u oku od 2013.
  • Pravila privatnosti
  • Uvjeti Korištenja
  • Pošalji Vijest
  • Kontaktirajte nas
Dobrodošli na Kamenjar
Username or Email Address
Password

Lost your password?