Najmanje dvije tisuÄe ljudi u ponedjeljak je u Sarajevu sudjelovalo u novom, treÄem prosvjednom okupljanju organiziranim nakon tragiÄne prometne nesreÄe u kojoj je u iskliznuÄu tramvaja s traÄnica poginuo 23-godiÅ”njak, a teÅ”ko ozlijeÄena 17-godiÅ”nja uÄenica.
GraÄani blokirali promet ispred Zemaljskog muzeja
Okupljeni su noseÄi transparente s natpisima na kojima su pozivali na utvrÄivanje odgovornosti svih koji su skrivili tragiÄnu nesreÄu koja se dogodila 12. veljaÄe blokirali promet cestom koja prolazi ispred Zemaljskog muzeja gdje se tragedija i zbila te su u koloni krenuli prema srediÅ”tu grada.
āOvo smo mogli biti miā, āNe ubija tramvaj veÄ nemarā, āMi smo glas onih koji ne mogu govoritiā, neki su od natpisa koje su istaknuli.
Student druge godine sarajevske Akademije likovnih umjetnosti Erdoan MorankiÄ koji je u nesreÄi poginuo pokopan je u nedjelju u rodnom BrÄkom.
UÄenica Medicinske Å”kole KatoliÄkog Å”kolskog centra Sveti Josip u Sarajevu Ella JovanoviÄ kojoj su lijeÄnici nakon nesreÄe morali amputirati nogu i dalje je u vrlo teÅ”kom stanju, a lijeÄnici OpÄe bolnice bore se za njen život.
Zahtjevi prosvjednika i ostavka županijskog premijera
Sudionici trodnevnih prosvjeda odaju im poÄast, ali inzistiraju i na odgovornosti, a na njihove pozive u nedjelju je odgovorio predsjednik vlade Sarajevske županije Nihad Uk koji je podnio ostavku.
Iz razliÄitih neformalnih skupina koje posredstvom druÅ”tvenih mreža organiziraju prosvjede formulirali su nove zahtjeve pa traže hitno imenovanje nove županijske vlade, transparentnu istragu, smjene odgovornih za gradski promet i postavljanje nove uprave gradskog prometnog poduzeÄa GRAS kao i uklanjanje svih starih vozila iz gradskog prometa.
āNeÄemo stati. Nama jedna ostavka nije dovoljna i tražimo da se smjene svi odgovorniā, kazao je novinarima Samir Torlak koji je predstavio kao jedan od organizatora okupljanja.
Stara vozila i postupanje vozaÄa
Tramvaj ÄehoslovaÄke proizvodnje koji je proÅ”log Äetvrtka u zavoju iskliznuo s traÄnica star je viÅ”e od 40 godina, a iz sindikata vozaÄa GRAS-a upozorili su da su sva takva vozila opasna i podložna kvarovima.
VozaÄ tramvaja Adnan KasapoviÄ koji je uhiÄen nakon nesreÄe puÅ”ten je iz pritvora u nedjelju i branit Äe se sa slobode.
(Hina)
