KamenjarKamenjarKamenjar
  • Vijesti
    • Ukrajina
    • BiH
    • Herceg Bosna
    • Hrvatska
    • Vijesti iz regije
    • Europska unija
    • Iz Svijeta
  • Kolumne
    • Kolumne
    • Komentar
    • Reagiranja
    • Gost Kolumne
  • Politika
    • Izbori 2024
    • Analiza
    • Politika
    • Pregled
    • Politički rentgen
    • Povijesnice
    • U potrazi za Istinom
  • Život
    • Život
    • Lifestyle
    • Religija i Vjera
    • Običaji
    • Priče
    • Gospodarstvo
    • NaÅ”i u svijetu
  • Kultura
    • Kultura
    • Umjetnost
  • Kronika
    • Kronika
    • Događaji
  • Razno
    • Razno
    • Zanimljivosti
    • Nebuloze
    • Satira
    • Humor
    • Å port
Povećaj fontAa
KamenjarKamenjar
Povećaj fontAa
Pretraži
  • Vijesti
    • Ukrajina
    • BiH
    • Herceg Bosna
    • Hrvatska
    • Vijesti iz regije
    • Europska unija
    • Iz Svijeta
  • Kolumne
    • Kolumne
    • Komentar
    • Reagiranja
    • Gost Kolumne
  • Politika
    • Izbori 2024
    • Analiza
    • Politika
    • Pregled
    • Politički rentgen
    • Povijesnice
    • U potrazi za Istinom
  • Život
    • Život
    • Lifestyle
    • Religija i Vjera
    • Običaji
    • Priče
    • Gospodarstvo
    • NaÅ”i u svijetu
  • Kultura
    • Kultura
    • Umjetnost
  • Kronika
    • Kronika
    • Događaji
  • Razno
    • Razno
    • Zanimljivosti
    • Nebuloze
    • Satira
    • Humor
    • Å port
  • Pravila privatnosti
  • Uvjeti KoriÅ”tenja
  • PoÅ”alji Vijest
  • Kontaktirajte nas
Ā© 2025 Kamenjar.com. Trn u oku od 2013.
Politika

TomaÅ”ević o Thompsonu: Nije riječ o pjesmi, nego o pozdravu

Objavio/la: Ivana C.
29/12/2025
Zagrebački gradonačelnik Tomislav TomaÅ”ević gost u Dnevniku HTV-a tijekom televizijskog intervjua
Foto: HTV/isječak

Zagrebački gradonačelnik Tomislav TomaÅ”ević za Dnevnik HTV-a kazao je kako ne planira komentirati uvrede koje je uputio Thompson, stoji iza odluke o zabrani drugog koncerta u Areni, te ponavlja da će – dok ima povjerenje Zagrepčana – donositi odluke koje smatra ispravnima.

– Zadnjih nekoliko desetljeća u nizu hrvatskih i europskih gradova Thompsonu nije dozvoljen koncert i mene bi zanimalo koliko je protiv tih gradonačelnika podneseno kaznenih prijava, kazao je TomaÅ”ević dodajući da vjerojatno nije niti jedna.

Kazao je kako je i prije bilo uvreda te se ne planira spuŔtati na tu razinu da ih komentira.

– Komuniciram na način za koji smatram da je primjeren i odmjeren za poziciju gradonačelnika glavnog grada Hrvatske. Å to se tiče političke borbe, promjene vlasti, znamo kako se u Hrvatskoj mijenja vlast – na izborima. Ako se Thompson želi politički angažirati, osnuje se stranka ili se priključi nekoj postojećoj. I ja sam se angažirao prije osam godina, rekao je TomaÅ”ević.

Dok god ima povjerenje građana Zagreba, rekao je TomaÅ”ević, donosit će odluke koje smatra ispravnima te neće – bez obzira na pritiske – oko njih popuÅ”tati.

ā€œZakonodavna, sudska i izvrÅ”na vlast nisu odradile svoj posaoā€

Naglasio je kako stoji iza svoje odluke o zabrani drugog Thompsonovog koncerta u Areni.

Čitajte i ovo

Dalija OreÅ”ković: Da sam odlučivala, koncert ne bih dopustila
Miletić najaktivniji zastupnik u jesenskom zasjedanju Sabora
TomaÅ”ević odgovorio na prozivke s Thompsonova koncerta
Grlić Radman pozdravio uhićenje osuđenika za ratne zločine u Crnoj Gori

– Koncert na Hipodromu dozvolili smo u dobroj vjeri. Nisam očekivao da će se u centru glavnog grada neometano pjevati ustaÅ”ke pjesme, nisam očekivao da će predsjednik Sabora dozvoljavati ustaÅ”ki protuustavni pozdrav u Saboru bez opomene nekoliko dana nakon koncerta, nisam očekivao da će sudska vlast presuditi da oslobađa okrivljenika koji je rekao taj pozdrav na televiziji uživo. Zakonodavna, sudska i izvrÅ”na vlast nisu odradile svoj posao. Kada sam ih kritizirao, rekli su to je vaÅ” problem jer ste dozvolili koncert. Onda viÅ”e koncerta u Zagrebu neće biti, poručio je TomaÅ”ević.

Podsjetio je da je Ustavni sud 2020. pozdrav ā€œZa dom spremniā€ proglasio ustaÅ”kim i protuustavnim.

– Ne mogu utjecati na to hoće li Thompson imati koncerte u Zagrebu u privatnim prostorima, ali pravila za gradske prostore i gradske povrÅ”ine su naÅ”a dužnost, kazao je zagrebački gradonačelnik.

Istaknuo je kako ā€œnije stvar u pjesmi već u pozdravuā€ te dodao kako nije točno da je na svakom koncertu bilo spornog pozdrava.

– Nije ga bilo ni u siječnju kad je pjevao na Trgu bana Jelačića, kazao je.

2025. godina u Zagrebu i novi projekti

Komentirajući proteklu godinu u Zagrebu, TomaÅ”ević je rekao kako ju je obilježio nastavak kapitalnih ulaganja.

– Ona su rekordna, osam puta veća nego 2021. godine. Izgradili smo 16 vrtića, 22 Å”kole, nastavljamo sa Å”kolama u 2026. Zagreb je nakon dugog niza godina, proglaÅ”en gradom s najboljom kvalitetom života, rekao je TomaÅ”ević.

Najbitnijom odlukom smatra donoŔenje izmjena GUP-a unatoč, kako je rekao, podmetanjima, pritiscima i usporavanjima.

U 2025. Zagreb je dobio 20 novih tramvaja, a sljedeće dolazi joÅ” 15-ak tramvaja, te prvih 60-ak električnih autobusa. TomaÅ”ević je rekao kako ogromnim ulaganjima u javni prijevoz nastoje smanjiti upotrebu osobnim automobila i prometne gužve. Nabrojio je brojne cestovne projekte, otvaranje Sarajevske, te prvu tramvajsku prugu u Zagrebu nakon 25 godina…

– Otvorili smo Centar za upravljanje prometom koji upravlja sa 180 semaforiziranih raskrižja. Trebat će nekoliko godina da moderniziramo sva raskrižja i semafore. Imat ćemo bolju propusnost i prioritizaciju javnog prijevoza. Već sljedećeg mjeseca u Ozaljskoj ćemo imati pilot projekta gdje će semofori prepoznavati tramvaje i propuÅ”tati ih, rekao je TomaÅ”ević.

TomaÅ”ević je rekao kako neće biti problem Å”to Centar za gospodarenje otpadom i dalje nema pozitivnu ocjenu studije za okoliÅ”.

– NiÅ”ta ne kasni. Javna rasprava je odrađena, odgovorili smo na primjedbe i očekujemo pozitivno rjeÅ”enje resornog ministarstva u sljedećih mjesec dana, rekao je.

ā€˜Nismo dizali cijene komunalnih usluga, ali ni to ne može trajati vječno’

Oporba kritizira činjenicu Å”to nije spustio porez na dohodak. TomaÅ”ević im je odgovorio kako je ta stopa najniža u zadnjih 35 godina.

– Nikad nije bilo manje porezno opterećenje rada. Ta stopa u Zagrebu uvijek je bila među najviÅ”ima u državi za vrijeme bilo koje političke opcije. U zadnje četiri godine nismo dizali cijene komunalnih usluga. Trudit ćemo se da to Å”to duže zadržimo, ali naravno da to ne može vječno trajati. Većina gradova je godinu zavrÅ”ila u deficitu, Zagreb nije, rekao je TomaÅ”ević.

Demantirao je tvrdnjuĀ  da pada upotreba tzv. plavih vrećica za otpad.

– Trebamo pojačati kontrolu, dobro bi nam doÅ”le i zakonske izmjene koje bi dozvolile lakÅ”e kažnjavanje u viÅ”estambenim zgradama. Radimo na tome i dalje ugrađujemo podzemne i polupodzemne spremnike po cijelom gradu, rekao je.

Pohvalio se utrostručenim proračunom za sport otkad je na funkciji gradonačelnika.

– Bit će čak 169 milijuna eura i približili smo se proračunu za sport koji izdvaja Vlada za cijelu Hrvatsku, rekao je TomaÅ”ević.

Naglasio je kako mu je bitno da do kraja mandata zavrÅ”i sve velike projekte, a odluku o tome hoće li ići po treći mandat – donijet će u zadnjoj godini aktualnog mandata.

>>>Hodak: Thompson je ljevičarima pomogao da napokon shvate kako svaki početak ima i svoj kraj

Podijeli
Facebook Whatsapp Whatsapp Kopiraj poveznicu
Komentari
  • Bobo Mostarac • 29/12/2025
    THOMPSON OSOBA GODINE!
  • Tyrex Rex • 29/12/2025
    Trump ljutit zbog navodnog napada na Putinovu rezidenciju
  • Džudžan • 29/12/2025
    Trump ljutit zbog navodnog napada na Putinovu rezidenciju
KamenjarKamenjar
Pratite nas
Kamenjar.com - trn u oku od 2013.
  • Pravila privatnosti
  • Uvjeti KoriÅ”tenja
  • PoÅ”alji Vijest
  • Kontaktirajte nas
DobrodoŔli na Kamenjar
Username or Email Address
Password

Lost your password?