KamenjarKamenjarKamenjar
  • Vijesti
    • Ukrajina
    • BiH
    • Herceg Bosna
    • Hrvatska
    • Vijesti iz regije
    • Europska unija
    • Iz Svijeta
  • Kolumne
    • Kolumne
    • Komentar
    • Reagiranja
    • Gost Kolumne
  • Politika
    • Izbori 2024
    • Analiza
    • Politika
    • Pregled
    • Politički rentgen
    • Povijesnice
    • U potrazi za Istinom
  • Život
    • Život
    • Lifestyle
    • Religija i Vjera
    • Običaji
    • Priče
    • Gospodarstvo
    • Naši u svijetu
  • Kultura
    • Kultura
    • Umjetnost
  • Kronika
    • Kronika
    • Događaji
  • Razno
    • Razno
    • Zanimljivosti
    • Nebuloze
    • Satira
    • Humor
    • Šport
Povećaj fontAa
KamenjarKamenjar
Povećaj fontAa
Pretraži
  • Vijesti
    • Ukrajina
    • BiH
    • Herceg Bosna
    • Hrvatska
    • Vijesti iz regije
    • Europska unija
    • Iz Svijeta
  • Kolumne
    • Kolumne
    • Komentar
    • Reagiranja
    • Gost Kolumne
  • Politika
    • Izbori 2024
    • Analiza
    • Politika
    • Pregled
    • Politički rentgen
    • Povijesnice
    • U potrazi za Istinom
  • Život
    • Život
    • Lifestyle
    • Religija i Vjera
    • Običaji
    • Priče
    • Gospodarstvo
    • Naši u svijetu
  • Kultura
    • Kultura
    • Umjetnost
  • Kronika
    • Kronika
    • Događaji
  • Razno
    • Razno
    • Zanimljivosti
    • Nebuloze
    • Satira
    • Humor
    • Šport
  • Pravila privatnosti
  • Uvjeti Korištenja
  • Pošalji Vijest
  • Kontaktirajte nas
© 2026 Kamenjar.com. Trn u oku od 2013.
Iz Svijeta

Ženeva: Novi mirovni pregovori Ukrajine i Rusije

Objavio/la: Ante B
17/02/2026
Članovi ukrajinskog i ruskog izaslanstva na sastanku s turskim ministrom vanjskih poslova Hakan Fidan u Uredu predsjednika u Istanbul tijekom mirovnih pregovora, uz prisutnost američkog državnog tajnika Marco Rubio, 16. svibnja 2025.
Foto: EPA/TURKISH FOREIGN MINISTER OFFICE

Predstavnici Ukrajine i Rusije sastat će se u Ženevi danas i sutra na novom krugu mirovnih pregovora uz posredovanje SAD-a za koje Kremlj tvrdi da će se usredotočiti na najtrnovitije pitanje rata – sudbinu ukrajinskog teritorija koji je okupirala Rusija

Američki predsjednik Donald Trump vrši pritisak na Moskvu i Kijev da postignu dogovor o okončanju najvećeg rata u Europi od 1945., a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski žali se da se njegova zemlja suočava s golemim pritiskom da napravi ustupke.

Trump je rekao u ponedjeljak da Ukrajina mora pregovarati i “brzo” postići dogovor. „Za Ukrajinu bi bilo bolje da sjedne za pregovarački stol, i to brzo”, rekao je američki predsjednik novinarima u zrakoplovu Air Force One u ponedjeljak, tijekom leta za Washington.

Teritorijalna pitanja u središtu pregovora

Rusija zahtijeva da Ukrajina ustupi preostalih 20 posto istočne regije Doneck koje Moskva nije uspjela zauzeti – nešto što Kijev odbija učiniti.

“Ovaj put, ideja je raspraviti širi raspon pitanja, uključujući, zapravo, i ona glavna. Glavna pitanja tiču ​​se i teritorija i svega ostalog vezanog uz zahtjeve koje smo iznijeli”, rekao je novinarima glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.

Osim po pitanju teritorija, Rusija i Ukrajina ostaju daleko udaljene i po pitanjima poput toga tko bi trebao kontrolirati nuklearnu elektranu Zaporižje i moguće uloge zapadnih trupa u poslijeratnoj Ukrajini.

Čitajte i ovo

Ukrajinski napadi dronovima uzrokovali nestanak struje u ruskoj regiji Brjansk
Izraelska vlada odobrila upis zemljišta na Zapadnoj obali
Rubio: Ne tražimo vazalnu, nego jaku Europu
Kallas: Europa nije u civilizacijskom padu

Ženeva nakon Abu Dhabija

Mjesto održavanja premješteno je u Ženevu nakon što je Abu Dhabi bio domaćin dva kruga pregovora koje su obje strane opisale kao konstruktivne, ali koji nisu uspjeli postići nikakav veći napredak osim razmjene zarobljenika.

Ženevski krug događa se samo nekoliko dana prije četvrte godišnjice, 24. veljače, potpune ruske invazije na svog mnogo manjeg susjeda. Deseci tisuća ljudi su ubijeni, milijuni su pobjegli iz svojih domova, a mnogi ukrajinski gradovi, mjesta i sela razoreni su sukobom.

Izjave izaslanstava i sigurnosna situacija

Voditelj ukrajinskog izaslanstva Rustem Umerov rekao je na Telegramu da je njegov tim već u Ženevi i raduje se “konstruktivnom radu i sadržajnim sastancima o sigurnosnim i humanitarnim pitanjima”.

Ruske novinske agencije citirale su zrakoplovne izvore koji su rekli da je rusko izaslanstvo otputovalo u Ženevu, na čelu s Vladimirom Medinskim, pomoćnikom predsjednika Vladimira Putina.

Američki izaslanici Steve Witkoff i Jared Kushner predstavljat će Trumpovu administraciju na pregovorima, rekao je izvor za Reuters. Oni također prisustvuju pregovorima s Iranom.

Zelenskij je kazao u noćnom obraćanju u ponedjeljak da obavještajni podaci pokazuju da će Rusija udariti na energetske ciljeve, dodajući da takvi udari otežavaju postizanje dogovora o kraju rata.

„Obavještajna izvješća pokazuju da Rusija priprema daljnje masovne napade na energetsku infrastrukturu, stoga je potrebno osigurati da su svi sustavi protuzračne obrane pravilno konfigurirani“, rekao je Zelenskij.

Naglasio je da se ruski napadi „stalno razvijaju“ i pribjegavaju kombinaciji oružja, uključujući dronove i rakete, što zahtijeva „posebnu obranu i podršku naših partnera“.

„Rusija ne može odoljeti iskušenju posljednjih dana zimske hladnoće i želi bolno udariti Ukrajince“, kazao je. „Partneri to moraju shvatiti. Prije svega, to se tiče Sjedinjenih Država.“ (Hina/K)

Podijeli
Facebook Whatsapp Whatsapp Kopiraj poveznicu
Komentari
  • Antišina Sofija • 17/02/2026
    Pupovac: Dabrino veličanje Pavelića otvorena prijetnja i poticanje mržnje i nasilja
  • Antišina Sofija • 17/02/2026
    Szijjarto: Tražimo od Hrvatske da omogući transport ruske nafte
  • Antišina Sofija • 17/02/2026
    Akrap: Rubio lijepim riječima ponovio ono što je 2025. rekao JD Vance
KamenjarKamenjar
Pratite nas
Kamenjar.com - trn u oku od 2013.
  • Pravila privatnosti
  • Uvjeti Korištenja
  • Pošalji Vijest
  • Kontaktirajte nas
Dobrodošli na Kamenjar
Username or Email Address
Password

Lost your password?