Saborski zastupnik Marin MiletiÄ objavio je na Facebooku status u kojem je izrazio podrÅ”ku medicinskom osoblju Petrove bolnice. U svojoj objavi istaknuo je da lijeÄnici Petrove koji se pozivaju na priziv savjesti zaslužuju poÅ”tovanje jer Å”tite dostojanstvo ljudskog života i slobodu vlastite savjesti.
PodrŔka medicinskom osoblju Petrove
U Äetvrtak sam imao govor u Hrvatskom saboru i dao sam podrÅ”ku lijeÄnicima i sestrama Petrove bolnice koji ne žele sudjelovati u prekidanju života, vrÅ”iti abortuse na zahtjev pozivajuÄi se na instituciju priziva savjesti. LijeÄnici, medicinsko osoblje, sestre ā nisu se odvažile u taj poziv da život uniÅ”tavaju nego da ga lijeÄe i Äuvaju. Priziv savjesti je zadnji branik naÅ”e slobode, jer ako bilo tko od nas ne može jasno reÄi Å”to ne želi Äiniti po vlastitoj savjesti ā onda se uruÅ”ava svijet kakav poznajemo.
Vrijednost života i odgovornost druŔtva
Nikoga ne osuÄujem i siguran sam da se niti jedna žena ne probudi ujutro, popije espresso i odluÄi abortirati svoju bebu. StraÅ”ne su to stvari i izrazito teÅ”ke i ne osuÄujem niti jednu ženu. Mi moramo kao druÅ”tvo govoriti o vrijednosti života, od zaÄeÄa do naravne smrti. Promicati život i stvarati druÅ”tveno ozraÄje u kojem Äe ljudi shvatiti smisao života.
Život s potencijalom i dostojanstvo svakog Äovjeka
VeÄ od prvog trenutka zaÄeÄa postoji jedinstven genetski kod ā Äovjek nije āpotencijalni životā, nego život s potencijalom. Dostojanstvo ljudskog života je neovisno o fazi razvoja. Ako vrijednost osobe ovisi o razvijenosti ā tada se otvara put diskriminaciji slabijih. Pravo na život je temeljno pravo. Ako pravo na život nije zajamÄeno, sva ostala prava postaju uvjetna.
Briga za najslabije i podrŔka majkama
Civilizacija se mjeri brigom za najslabije, a neroÄeno dijete je najnemoÄnije biÄe. DruÅ”tvo u cijelosti bi trebalo promicati vrijednost života, država mora biti snažnija podrÅ”ka majkama u svemu. Ako neka žena ostane noseÄa i ne želi dijete ā treba joj dati svu pomoÄ ovog svijeta u bilo kojoj dimenziji motivacije: materijalnoj, psiholoÅ”koj, duhovnoj kako bi ipak odluÄila ne prekinuti život, da prepusti dijete institucijama, posvajateljima ā Å”to treba posebno promicati i urediti joÅ” snažnije.
Isto tako treba mlade pozivati na odgovorno ponaŔanje.
